Karayollarında taralı alan ihlalinin önlenmesine dönük bir değerlendirme
A consideration about prevention of shaded region violation in highways
- Tez No: 432164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Büyük kentlerde ulaşımın otomobil ve lastik tekerlekli ulaşım sistemlerine dayalı bir şekilde olması tıkanıklığa, kazalara, yolculuk sürelerinin uzamasına neden olmaktadır. Bu yüzden farklı ulaşım türlerinin gelişimi önem kazanmıştır. Ulaşım türlerinin gelişimi ile birlikte türler arasında entegrasyonun sağlanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Öte yandan akıllı ulaşım sistemleri (AUS) uygulamalarının yaygınlaşması, hizmet alanların (kullanıcıların) bilgiye ve enformasyona kolayca erişimini sağlamaları açısından sistemin sunduğu hizmet düzeyine ilişkin algının iyileşmesini sağlamaktadır. Türler arası entegrasyonun sağlanmasında yalnızca fiziksel değil aynı zamanda sanal ortamda da (farklı türlerin zaman ve fiyat tarifeleri açısından da) entegrasyonun sağlanması (AUS kullanımı) yararlı ve kolaylaştırıcı bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca AUS kullanımı ile trafiğin daha az karmaşık bir yapıya dönüşmesi sağlanabilmektedir. AUS ile teknolojik yöntemler kullanılarak trafik sorunlarını çözmeye yönelik yeni yaklaşımlar sunulmaktadır. Tez çalışmasının temelini taralı alan ihlallerine yönelik uygulamalar ve yasal düzenlemeler oluşturmaktadır. İstanbul'un kritik olan noktaların dan iki tanesi olan D100 Cevizlibağ ve D100 Zincirlikuyu' da tek yönde taralı alan ihlali yapan araçlar üç farklı türe göre ayrılarak istatistiksel olarak bir değerlendirme yapılacaktır. Hazırlanmış bu olan çalışmada, yukarıda yazılmış olan tespitlerin kantitatif ve kalitatif olarak ortaya konulabilmesini hedefleyen, gözlem çalışmaları ve sistemlere ilişkin verilerin derlenmesi yapılmaya çalışılacaktır. Bunlardan hareketle kıyaslamaya gidilerek kabul edilebilir bir hizmetin sunulabilmesi için neler yapılması gerektiği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that transportation in large cities is dependent upon automobiles and wheeled transportation systems causes traffic congestion, road accidents, and extended time of travel. The development of the types of transportation turns out to be crucial. And with the development of the types of transportation it becomes necessary to ensure that they are fully integrated. On the other hand as the implementation of the Intelligent Transportation Systems (ITS) becomes prevalent the perception about the service level offered by the system will improve in terms of enabling the users to effortlessly access information and knowledge with the service areas. The violations between different types of transportation in both physical and virtual environments (in terms of the timelines and price tariffs as well) (the use of ITS) will be a beneficial and facilitating approach in ensuring full integration. On the other hand as the implementation of the Intelligent Transportation Systems (ITS) becomes prevalent the perception about the service level offered by the system will improve in terms of enabling the users to effortlessly access information and knowledge with the service areas. The violations between different types of transportation in both physical and virtual environments (in terms of the timelines and price tariffs as well) (the use of ITS) will be a beneficial and facilitating approach in ensuring full integration. The use of ITS also helps to transform the traffic into a less complicated structure. Some new approaches are brought forward to solve the traffic-related issues by use of technological methods with ITS. The thesis study is based upon the practices and legal regulations for the violations into the emergency lane. The study strives to compile the observational studies, aiming to put forward the abovementioned findings, both quantitatively and qualitatively, and the data relating to the systems. From this point of view it will try to reveal what needs to be done in order to offer an acceptable service level based upon a comparison.