Metal-organik kafesyapılar için yeni ligandların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new ligands for metal-organic frameworks
  1. Tez No: 432214
  2. Yazar: NEŞE AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. GÜNDOĞ YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada 1,5-dibromonaftalen; bis(4-bromofenil)metan ve tris(4-bromofenil)metan bileşikleri bromlandırma reaksiyonları ile elde edilmiştir. Çalışmanın devamında bu bromlandırılmış ligandlardan, yeni Metal-Organik Kafesyapıların sentezinde organofosfonik asit olarak kullanılabilecek fosfonik asitlerin 2 basamaklı Michaelis-Arbuzov reaksiyonu ile sentezlenmesi hedeflenmiştir. Bromlandırılmış başlangıç maddelerinin yüksek verimlerle sentezlenmesinin başarılmış olmasına rağmen, bis(4-bromofenil)metan ve tris(4-bromofenil)metan bileşiklerinin Arbuzov reaksiyonları sonunda yeterli verimde katı kristallerinin elde edilmesi mümkün olamamıştır. Diğer taraftan, 1,5-dibromonaftalen bileşiği fosfonik asitine başarıyla dönüştürülmüş ve vanadyum, bakır metal tuzlarıyla çeşitli reaksiyon koşullarında hidrotermal reaksiyonlarda kullanılmış ancak bu ligandın metal kompleksleri elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1,5-dibromonapthalene; bis(4-bromophenyl)methane and tris(4-bromophenyl)methane compounds were synthesized as brominated starting materials via bromoniation reaction. It was planned to synthesize phosphonic acids from these brominated reagents via 2 step Michaelis-Arbuzov reaction to obtain organophosphonic ligands which could be use on synthesis of new Metal-Organic Framework materials. Even it was achieved to synthesize brominated reagents with high yields, phosphonic ester of bis(4-bromophenyl)methane and tris(4-bromophenyl)methane were not obtained as solid crystalls. On the other hand, 1,5-dibromonapthalene was converted to its phosphonic acid and used as bridging ligand on hydrothermal reactions with vanadium and copper salts at various reaction conditions but to obtain its metal complex was not be possible.