Epoksi ve vinilester matris, E-camı dokuma ve keçe destekli kompozit malzemelerde üçüncü bileşen dolgu maddelerinin kürleme ve proses koşullarına etkisi
The effect of third component filler on process and curing conditions of E glass reinforced epoxy and vinyl ester matrix composites
- Tez No: 432213
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde termoset matrisli kompozit malzemelerin gelişimi dokuya üçüncü bileşenin ilavesi ile olmaktadır. Bu çalışmada belirtilen ana fikirden yola çıkarak epoksi ve vinilester reçineli, E-camı (dokuma ve keçe) destekli kompozitler de üçüncü bileşen olarak kalsit ve alüminyum hidroksit etkisi incelenmiştir. Çalışmada matris malzemesi olarak epoksi ve vinilester, dolgu malzemesi olarak ise kalsit ve alüminyum hidroksit kullanılmıştır. Takviye elemanı olarak ise E-camı tercih edilmiştir. Ayrıca üretim aşamasında yapıya katılacak dolgu maddeleri kalsit ve alüminyum hidroksit oranları ise %5, %10 ve %15 olarak belirlenmiştir. Üretim yöntemi olarak ise vakum infüzyon yöntemi uygulanmıştır. Plaka üretimi E-camı takviyeli ve E-camı takviyesiz olmak üzere 2 ana grupta gerçekleştirilmiştir. Üretilen plakalar; %5, %10, %15 kalsit içeren epoksi matrisli ve E-camı takviyeli kompozit malzeme, %5, %10, %15 alüminyum hidroksit içeren epoksi matrisli ve E-camı takviyeli kompozit malzeme, %5, %10, %15 kalsit içeren vinilester matrisli ve E-camı takviyeli kompozit malzeme, %5, %10, %15 alüminyum hidroksit içeren vinilester matrisli ve E-camı takviyeli kompozit malzeme, dolgu maddesi içermeyen epoksi matrisli E-camı takviyeli kompozit malzeme, dolgu maddesi içermeyen vinilester matrisli E-camı takviyeli kompozit malzeme, %5, %10, %15 kalsit içeren epoksi matrisli kompozit, %5, %10, %15 kalsit içeren vinilester matrisli kompozit malzeme, %5, %10, %15 alüminyum hidroksit içeren epoksi matrisli kompozit malzeme,%5, %10, %15 alüminyum hidroksit içeren vinilester matrisli kompozit, dolgu maddesi içermeyen epoksi ve doldu maddesi içermeyen vinilester olmak üzere toplam 28 adet plaka üretimi yapılmıştır. Üretim tamamlandıktan sonra numunelere uygulanan mekanik testler; çekme dayanımı, eğme dayanımı, darbe dayanımı ve sertlik, fiziksel testler ise kalsinasyon ve yoğunluk testleridir. Bunlara ek olark numunelerin kırık yüzey görüntüleri taramalı elektron mikroskobu (sem) kullanılarak incelenmiştir. Bu deneyler ISO standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Uygulanan mekanik, fiziksel ve analitik testlerin ardından çalışmanın sonucunda hangi durumlarda hangi dolgu maddelerinin kullanılabileceği tespit edilmiş ve proses koşulları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent days, development of the thermoset matrix composite has been added to structure of third component. Based on this main idea of our study, on epoxy and vinyl ester resin with woven and felt reinforced composites in the third component as calcite and aluminum hydroxide effect will was examined. In this study, epoxy and vinyl ester was used as matrix materials, calcite and aluminum hydroxide was used as filler, E-glass was used reinforcement material. Also, production method was determined as vacuum infusion and the result of the first prctice, prescriptions was prepared for the vacuum infusion and was started to product of the composite plates. In addition, the filler ratio is %5, %10, %15 which was added to structure. Production wasdone two main materials group. These plates were E-glass reinforcement composite plates and non E-glass reinforcement composite plates. All the plates; %5, %10, %15 calcite added epoxy matrix E-glass reinforced composite materials, %5, %10, %15 aluminum hydroxide added epoxy matrix E-glass reinforced composite materials, %5, %10, %15 calcite added vinyl ester matrix E-glass reinforced composite materials, %5, %10, %15 aluminum hydroxide added vinyl ester matrix E-glass reinforced composite materials, epoxy matrix E-glass reinforced composite materials, vinyl ester matrix E-glass reinforced composite materials %5, %10, %15 calcite added epoxy matrix composite materials, %5, %10, %15 aluminum hydroxide added epoxy matrix composite materials,%5, %10, %15 calcite added vinyl ester matrix composite materials, %5, %10, %15 aluminum hydroxide added vinyl ester matrix composite materials, only epoxy matrix and only vinyl ester matrix plates. Totally, 28 plates were produced. After the composite plates manufacture was completed some tests were applied to samples. These tests; machanical (tensile strength, impact strength and hardness values), physical (water absorption, density and fiber volume ratio) and analytic test ( scanning electron microscopy for the surface images of the samples). These tests were applied according to ISO standarts. After the production and tests at the and of our study we were determined which cases which filler ratios should be used for production and the process conditions were considered.