Structural analysis of Abell 2554 galaxy cluster
Abell 2554 galaksi kümesinin yapısal özellikleri
- Tez No: 432225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜDAVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bildiğimiz kadarı ile, galaksi kümeleri evrendeki en büyük organize yapılardır. Bu sebeple kümelerin evrimini ve iç dinamiklerini anlamak, evrenin temel prensiplerini anlamamıza yol açabilir. Birleşen kümeleri gözlemlemek bu iş için çok uygundur. Çünkü kümelerin evrimi birleşmeler ile gerçekleşir. Birleşme olayı kümelerin durgun yapılarını bozduğu için bu durum karşısındaki davranış biçimlerini tanımlayabiliriz. Simetrik olmayan şekilleri ve sıcaklık dağılımları tanı koymak açısından çok önemli ipuçlarıdır. Bunlar ile ayrıca sürecin kendisi hakkında da cevaplar bulabiliriz. Küme plazmasının yaptığı ışımanın çoğu x-ışını bandındadır. X-ışını gözlemleri bu açıdan büyük önem taşır. Bu sebeple çalışmamızda CHANDRA isimli x-ışını uydusunun gözlemlerini kullandık. Bu tezin esas amacı, bir birleşme süreci içerisinde bulunduğunu düşündüğümüz Abell 2554 galaksi kümesinin özelliklerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
As far as we know, clusters of galaxies are the biggest organized structures in the universe. Because of this, understanding the evolution and inner dynamics of clusters may lead us to understand basic principles of the universe. Observing the merging clusters is a very good way to do that. Because clusters evolve with mergers. Merging event also disrupts the relaxed state of clusters, so we can identify the behaviors of them. Non-symmetric morphology and temperature distributions are essential clues for diagnosing the mergers. We can also find answers about the process itself. Most of the radiation that comes from the plasma in clusters are in x-ray band, which makes x-ray observations essential. Because of this we used observations of CHANDRA X-RAY OBSERVATORY. The main object of this thesis is to find out the properties of galaxy cluster Abell 2554, which is thought to be in a merging process.