Dengelenmemiş kütlelerin mekanik sistemler üzerindeki etkileri
The effects of unbalanced masses' on mechanical systems
  1. Tez No: 432231
  2. Yazar: MURAT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, içerisindeki dengelenmemiş, zıt yönde düzgün olmayan dairesel hareket yapan kütlelerin ataleti ile doğrusal hareket yapan mekanizmalar incelenmektedir. Sisteme dışarıdan bir kuvvet uygulamadan, sistemin toplam kütlesi değiştirilmeden sistem içerisindeki kütlelerin hareketlerinin belirli şartlar altında sistemin hızını, momentumunu etkilemesi çalışılmıştır. Dairesel hareketin lineer harekete dönüşümü incelenmiştir. Konu hakkında yapılmış deney düzenekleri ve tasarımlar incelenmiştir. Atalet sürücü olarak adlandırılan mekanizmanın tasarımı, nasıl geliştirilebileceği üzerinde durulmuştur. Solidworks programında tasarlanan bir sistem Matlab-Simulink programında modellenmiştir. Matlab'in diferansiyel denklem çözücüleri kullanarak modellenen sistemden ölçümler alınmıştır. Tasarlanan deney düzeneği imal edilmiştir. Çalıştırılan sistemden alınan verilerle bilgisayar verileri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma uzay mekikleri, uydu konumlama sistemleri, su ve yağ pompaları, titreşimli konveyörler, uçan mekanizmalar, gemi hareketleri ve benzeri birçok alanda kullanılabilecek bir teknolojinin gelişimi konusunda fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the motion of an object which is forced by the attached inertial drive which has two counter-rotating unbalanced masses. The movement of the object without being under any external force influences, without changing the total mass of the system, with using the internal masses' movements under certain conditions of the system was studied. The current designs were investigated and a new design was done with Solidworks Cad program. The design was modelled at Matlab-Simulink diferantial solver program. The model was tested and the results were noted. The design was manufactured. The manufactured testing mechanism was run and the results of the study was compared with the computer program outputs. With this study, we have opinions about inertial drives, inertial propulsion, rotating masses, centrifugal forces, frictionless drive, space ships, satelite positioning systems, water and oil pumps, conveyors with vibration, flying mechanisms, ship movements and so on areas.