Bünyesinde çatlak bulunan levhanın boron-epoksi yama ile tamirinde iki farklı yapıştırıcının birlikte kullanılmasının kayma gerilmelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the bi-adhesive bondline on shear stresses of cracked plate repaired with boron-epoxy patch
  1. Tez No: 432232
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada amaç, bünyesinde çatlak bulunan levhanın, kompozit yama ve yapıştırıcı ile tamirinde, tek tip yapıştırıcının kullanıldığı mono model ve mekanik özellikleri aynı olmayan iki farklı yapıştırıcının birlikte kullanıldığı hibrit modelin, tek bindirmeli yapıştırma bağlantısında kayma gerilmesi ve kırılma enerjisine etkisini incelemektir. Ayrıca; yapıştırıcı kalınlığının, tipinin, hibrit yapıştırmalı modellerde sünek/gevrek bindirme uzunlukları oranının, kayma gerilmesi dağılımları ve kırılma enerjilerine etkileri incelenmiştir. Tez çalışmasına geçmeden önce, literatürden örnek bir model seçilmiş, bu problem birebir modellenerek analiz edilmiş ve bu çalışmada elde edilen tüm sonuçlar tarafımızdan elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında ise öncelikle, hibrit yapıştırmalı modeller oluşturulmuştur. Hibrit modellerin birincisinde Araldite AV138M ve Araldite 2015 kullanılmış olup ikincisinde Araldite AV138M ve DP 8005 kullanılmıştır. Daha sonra Araldite AV138M, Araldite 2015 ve DP 8005 yapıştırıcılarının tek kullanıldığı mono yapıştırmalı modeller oluşturulmuştur. Tüm modeller için kayma gerilmelerinin analizleri yapılmıştır. Yapıştırıcı kayma gerilmeleri τzx ve τzy, çatlak ucuna dik bir sanal çizgi boyunca incelenmiştir. Ayrıca oluşturulan modeller için enerji serbest kalma oranlarının dağılımları elde edilmiştir. Gerilme ve kırılma enerjisi analizlerinde Franc2D/L programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to investigate the use of monotype adhesives called mono models and the use of two different types of adhesives together that have different mechanical properties called hybrid models, for the effects to the shear stress and fracture energy in a cracked plate which is repaired by composite patch and adhesive. The effects of adhesive thickness, adhesive type, flexible/brittle lap length ratio in hybrid models on the shear stress distributions and fracture energy have also studied. Before the thesis, a sample literature study was selected, then analysed with the same model and all the results of that study was obtained. Firstly, the hybrid models were created in the thesis. In the first hybrid model, Araldite AV138M and Araldite 2015 was used and in the second one, Araldite AV138M and DP 8005. And then, we created the mono models with use of Araldite AV138M, Araldite 2015 and DP 8005 one by one. For all models the shear stress analysis were done. The adhesive shear stresses τzx and τzy were investigated along a virtual line which is perpendicular to the crack tip. The energy release rate distributions were also obtained for all models. Franc2D/L program was used for the analysis of the stress and energy release rate.