Çelik lifli betonarme kirişlerin kesme mukavemeti
Shear strength of steel fiber reinforced concrete beams
  1. Tez No: 432233
  2. Yazar: MUSTAFA İRFAN BİRİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı 2.5 olan çelik lifli ve lifsiz etriyeli betonarme kirişlerin kesme mukavemetleri deneysel olarak incelenmiştir. İncelenen parametreler; etriye aralığı ve hacimsel çelik lif oranıdır. Sınırlı sayıdaki kiriş kesme mukavemetleri karşılaştırıldığında; enine donatı aralığı arttıkça, çelik lif oranı artışının kesme dayanımına katkısında daha fazla artış gözlenmiştir. Çatlama kesme dayanımında çelik lif oranı artışının kesme dayanımına katkısında belirgin bir değişim gözlenmemiştir. Ayrıca; deneysel çalışmalardan bulunan kesme mukavemetleri kesme mukavemeti tahminlerini veren bağıntılarla karşılaştırılmıştır. İlk olarak; bu çalışmadaki kirişlerin deneysel kesme mukavemetlerinin kesme mukavemetleri tahminlerine oranları karşılaştırılmış, bağıntıların tahminleri değerlendirilmiştir. Daha sonra ise, literatürde ulaşılabilen deneysel sonuçlardan bulunan deneysel kesme mukavemetlerinin kesme mukavemetleri tahminlerine oranları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the shear strength of steel fiber reinforced concrete and reinforced concrete beams with stirrups having a shear span-to-effective depth ratio of 2.5 was investigated experimentally. The spacing of stirrups and the volume fraction of steel fibers were considered as test variables. It was observed that the enhancement in the shear strength due to the increase in the volume fraction of steel fibers gets more pronounced as the spacing of stirrups increases. No significant improvement in the cracking shear strength with the increase in the volume fraction of steel fibers was observed. Furthermore, experimental results were compared with the predictions obtained from various equations. The predictions of equations were assessed by comparing the ratios of experimental results obtained in this study to the predictions obtained from the considered equations. Second, a further assessment was performed by comparing the ratios of experimental results available in the literature to the corresponding predictions.