Elektrik tahrikli asansörlerin lineer grafik yöntemiyle modellenmesi ve dinamik analizi
Modeling of electrically driven elevators via linear graph method and dynamic analysis
- Tez No: 432234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Medeniyetler tarihi boyunca madenlerde, piramitler, tapınaklar v.b. büyük yapıların inşası gibi insan gücünün yetersiz kaldığı işlerde makara sistemi kullanılmaktaydı. Literatürde basit makinalar olarak adlandırılan makara sistemi en ilkel asansör olarak bilinmektedir. Bu sistemler insan ve hayvan gücüyle çalışmaktaydı. 19. Yüzyılda Elisha Otis buhar gücünü kullanmış ve düşey yönde taşımacılıkta güvenli ilk insan asansörün temelini atmıştır. 19.yüzyılın sonlarında elektrikli asansörlerin icat edilmesiyle birlikte asansör kullanımı artmıştır. Günümüzde binalar, hastaneler, fabrikalar ve madenlerde olmak üzere birçok alanda insan ve yük taşınımı için kullanılan asansörler vazgeçilmez birer transport aracı halini almıştır. Teknoloji ve çağın hızlı ilerlemesi zamanı değerli kılmaktadır. Metropollerde her geçen gün sayıları artan yüksek binalarda ulaşım büyük zaman kayıplarına sebep olmaktadır. Bu sebeple zamandan tasarruf etmek için asansör hızları da artmaktadır. Özellikle insan taşımacılığında kullanılması sebebiyle hızın artması başta can güvenliği olmak üzere seyir konforu gibi birçok giderilmesi gereken problemi de meydana getirmektedir. Hareket eden asansör kabini içinde seyir yapan yolcuların seyir konforunu belirleyen ses ve titreşim gibi parametreler vardır. Bu çalışmada asansör kabini ile kılavuz ray arasında oluşan viskoz sürtünmeden oluşan titreşimin seyir halinde ki yolcuya etkileri incelenecektir. Öncelikle çalışmakta olan yolcu asansörünün Lineer Grafik Yöntemi ile dinamik modellenmesi gerçekleştirilecektir. Modellemede elektrik tahriki için DA motor ve AA motor ayrı ayrı sisteme uygulanacaktır. Sonra Aktif kontrolcüsüz olarak asansörün titreşim analizi yapılacaktır. Son olarak ise asansör üzerindeki titreşim etkilerinin aktif kontrolcü yardımı ile iyileştirilmesi çalışılacaktır. Analizler MATLAB programının ara yüzü olan SIMULINK kullanılarak yapılacaktır. Seyir konforunda gerçekleşen değişimler her iki motor çeşidi için gözlemlenecek, elde edilen sonuçlar grafiklendirilecek ve karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purchase, which acted a great part during develop of civilizations was used in mine for transport ore and hard works which manpower is adequate for instance, build big structures as pyramid, tample etc. At Literature, the purchase which is called as simple machines is known that the most primitive elevator. These Systems was worked via manpower and animal power. Elisha Otis was used steam power and found first safetly passenger elevator which transport vertically in 19th century. At the end of the 19th century, with invention of the electrical elevator, the using elevator is increasing. At the present time, the elevator which are used for transport passenger and lading in various area as builds, hospital, faculties and mines become a irreplaceable transportation vehicle. Tecnology and age's continue quickly make the time valuable. The transportation at builds which numbers are rising in metropolis cause big waste of time. Because of that waste of time, the elevator velocity is rising for saving time. Especially, Because of use passenger transportation, the rising velocity generate alot of problems which have to resolved as first life safetly and cruising comfort. In literatue, there are parameter as noise and vibration. These parameter is determine comfort of the passenger who crusie in the cage of the elevator. In this investigate, to occur viscous fiction between elevator cage and guide ray and vibration is generated on cage. That's vibration's effect of passenger are observed. Initially, the passenger elevator's dynamic modeling is carry out by linear graph method. The DC motor and Ac motor is performed to system during modelling. Then, The elevator's vibration motions is investigated without active controller. And Finallay, The effect of vibration on the elevator is tried to decrease with the aid of active controller. The analysis are applied by MATLAB's toolbox SIMULINK. The results of two kind of motor obtained from analysis are charted and compared each other.