Tam stüdyo modelinin fen bilgisi öğretmen adaylarının kavramsal anlamaları ile sosyal duygusal öğrenme, sorgulama ve bilimsel süreç becerilerine etkisi: Akışkanlar mekaniği örneği
The effect of full studio model on pre-service primary science teachers' conceptual understanding, social emotional learning, inquiry and science process skills: An example of fluid mechanics
  1. Tez No: 432279
  2. Yazar: VAHİDE NİLAY KIRTAK AD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SABRİ KOCAKÜLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
Fen öğretimi alanındaki yenilikler ve teknolojik malzemelerin gelişerek eğitim ortamlarına girmeye başlaması yeni öğretim modellerinin uygulandığı sınıfların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yapılandırmacı öğrenmeye dayanan ve aktif öğrenme yaklaşımının kullanıldığı bu sınıflar“aktif öğrenme sınıfları”adı ile ilk defa fizik eğitimi alanında uygulanmıştır. Bu çalışmada da aktif öğrenme sınıflarından teorik, uygulama ve laboratuar derslerinin birleştirildiği tam stüdyo modeli örnek alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, aktif öğrenme tekniklerinin kullanıldığı tam stüdyo modelinin öğretmen adaylarının“akışkanlar mekaniği”konusundaki kavramsal anlamalarına, sosyal duygusal öğrenme, sorgulama ve bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektedir. Çalışmanın örneklemini 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programında okumakta olan 53 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Tek grup ön test son test zayıf deneysel desenin kullanıldığı bu araştırma nitel ve nicel verilerin birlikte toplandığı bir karma yöntem çalışmasıdır. Araştırmanın verileri Akışkanlar Mekaniği Kavramsal Anlama Testi, Sosyal Duygusal Öğrenme Becerileri Ölçeği, Sorgulama Becerileri Ölçeği, Bilimsel Süreç Becerileri Testi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretim öncesinde öğretmen adaylarında görülen akışkanlar mekaniği ünitesinde geçen kavramlarla (sıvı basıncı, kaldırma kuvveti, debi gibi) ilgili yanlış fikirlerin pek çoğunun öğretim sonrasında bilimsel doğruları ile değiştirildiği bulunmuştur. Ayrıca yapılan öğretimin öğretmen adaylarının kavramsal anlama düzeyleri, sosyal duygusal öğrenme becerileri ve bilimsel süreç becerileri üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir fark oluşturduğu ancak sorgulama becerileri üzerinde anlamlı bir değişim yaratmadığı tespit edilmiştir. Tam stüdyo modelinin ve aktif öğrenme tekniklerinin hem bilişsel hem de sosyal, duygusal anlamda öğrencilerin gelişimlerinde önemli katkılarının olması sebebiyle daha verimli ve zenginleştirilmiş öğrenme ortamları oluşturulmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovations in science teaching and the integration of developing technological materials into educational contexts have led to the emergence of classes where new teaching models are used. These classes which are based on constructivist learning and in which active learning approach is used, were first applied in the field of physics education with the name of 'active learning classrooms'. In this study, from active learning classrooms, the full studio model in which theoretical, practical and laboratory courses are combined, was taken as an example. The present study aimed to determine the effect of active learning techniques implemented in a full studio model on pre-service teachers' conceptual understanding about“Fluid Mechanics”and social emotional learning, inquiry and science process skills. The sample group of the study consisted of 53 first year pre-service primary science teachers studying in the education faculty of a state university in Turkey. Having employed the single group pretest-posttest weak experimental design, this study was a mixed methods research in which quantitative and qualitative data were collected concurrently. The data were collected through Fluid Mechanics Conceptual Understanding Test, Social Emotional Learning Skills Scale, Inquiry Skills Scale, Science Process Skills Test and semi-structured interviews. As a result of the data analyses, it was found that many of the mistaken ideas about the concepts that take place in fluid mechanics unit (e.g. fluid pressure, buoyant force and flow rate) were corrected by the participants after the teaching. Moreover, it was ascertained that the teaching process had a significant effect on the participants' conceptual understanding levels, social emotional learning skills and science process skills whereas there was no significant difference on their inquiry skills after the teaching process. It is expected that full studio model and active learning techniques will offer more efficient and enriched learning environments since they contribute to both social and emotional development of the students.