Arsa arazi düzenlemesi ve diğer imar uygulama yöntemlerinin yaygınlıklarının araştırılması
Searching for disseminations of land readjusment and other zoning implementing methods
  1. Tez No: 432303
  2. Yazar: ÇAĞRI URFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Ülkemizde imar planlarını yapma, yaptırma ve uygulama yetkisi 3194 sayılı imar Kanunu hükümlerine göre mücavir alan sınırları içerisinde belediyelere verilmiştir. Belediyeler de kendilerine kanunla verilen bu görevi çeşitli imar uygulamaları vasıtasıyla yerine getirmektedir. Türkiye'de imar uygulama yöntemleri isteğe bağlı uygulamalar ve resen yapılan uygulamalar olarak iki kısma ayrılmaktadır. İmar uygulama yöntemleri içerisinde Arsa Arazi Düzenlemesi uygulaması hem uygulama şekli hem de sonuçları açısından titizlikle incelenmesi gereken bir uygulamadır. Bu tez çalışmasında, Arsa Arazi Düzenlemesi uygulaması nezdinde ülkemizdeki imar uygulama yöntemlerinin belediyeler tarafından kullanım yaygınlıklarının araştırılmasına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Araştırma için veri elde etmek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Anket soruları anketin amacına hizmet edecek şekilde anlaşılabilir ve cevaplanması kolay olacak şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu e-mail ve telefon yoluyla cevaplanmak üzere ülke genelindeki büyükşehir ilçe, il ve ilçe belediyelerine gönderilmiştir. Cevaplandırılarak geri gönderilen anket formları tek tek kontrol edilmiş, veri girişi yapılarak analize hazır hale getirilmiştir. Toplanan veriler uygun analiz programları yardımıyla çeşitli ölçütlere göre analiz edilerek sonuçlar ortaya konulmuştur. Son olarak ortaya konulan sonuçlara göre mevcut durum değerlendirmesi yapılarak, bundan sonra yapılması gerekenler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country; making,developing and application of provisions of the zoning is under the authority of municipalities, according to the zonin law numbered 3194, within the adjacent areas and municipal boundaries.Municipalities,therefore,has put in action this task through various zoning applications via this laws.The methods of implementing zoning are divided into two parts, one of which is optional implementing and the other is on its own motion.The application of land readjustment is the one that must be studied painstakingly within the zoning application methods. In this thesis, dissemination of municipalities zoning implementation methods has been researched according to the land readjustment in our country.A questionnaire method has been carried out in order to get data.The questions have been prepared clearly and in an understable way to reach the goal.The questionnaire has been sent to all municipalities throughout the country via internet.The questionnaire forms,which have been filled by authorities,have been checked one by one and got ready for using at database.The collected data has been analyzed with the help of appropriate programs and the results have been reached.Finally, a case assessment has been made according to the results and a to do list has been prepared