Effects of foliar spray of aminoplasmal, humic acid and their combinations on vegetative growth, leaf nutrient content and some fruit quality traits in apple (Malus domestica Borkh) tree
Yapraktan uygulanan aminoplazmal, hümik asit ve bunların karışımlarının elma (Malus domestica Borkh) ağacının sürgün büyümesi, yaprak besin elementi kapsamı ile bazı meyve kalite özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 749553
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Kuzey Irak'ın Duhok şehrinin Bagera bölgesindeki özel bir meyve bahçesinde 2020 ve 2021 yetiştiricilik sezonlarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, 'Red Delicious' ve 'Granny Smith' elma çeşitlerinde yapraktan uygulanan aminoplasmal, hümik asit ve bu maddelerin karışımlarının meyve büyümesi, verim, bazı meyve kalite özellikleri ve yaprak besin maddeleri üzerine etkilerini belirlemektir. Deneme; üç tekerrürlü olarak tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür. Aminoplazmal (0, 200, 400 ppm), hümik asit (0, 200, 300 ppm) ve bu maddelerin karışımları, 25 Nisan ve 25 Mayıs tarihlerinde elma ağaçlarının yapraklarına uygulanmıştır. Sonuçlar, 200 ve 400 ppm konsantrasyonlarında aminoplasmal püskürtmenin, kontrole kıyasla her iki çeşidin vejetatif özellikleri, üretkenliği ve yaprak besin içeriği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve 400 ppm konsantrasyonda daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir. Öte yandan vejetatif büyüme, verim ve yaprak besin içeriği özellikleri üzerinde en iyi sonuçları 200 ve 300 ppm hümik asit konsantrasyonları vermiştir. Elma ağaçları üzerine özellikle 300 ppm'lik hümik asit'in uygulanmasından, kontrole kıyasla daha yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmada; 300 ppm hümik asit + 400 ppm aminoplasmal'ın birlikte kullanılmasının, elma çeşitlerinin vejetatif gelişme, verimlilik düzeyi ve yaprak besin içeriği üzerine etkileri, kontrol uygulamasına kıyasla daha yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a private orchard in Duhok city-North Region of Iraq at Bagera location, during 2020-2021 seasons. The aim of the study is to determine the effects of foliar application of aminoplasmal, humic acid and their interactions on fruit growth, yield, some quality characteristics, and leaf nutrients of 'Red Delicious' and 'Granny Smith' apple cultivars. The experimental design used in this study was factorial Randomize Complete Block Design (RCBD) with three factors and their combinations. Aminoplasmal (0, 200, 400 ppm), humic acid (0, 200, 300 ppm) and mixtures of these substances were applied to the leaves of apple trees on April 25 and May 25. The results showed that the spraying of aminoplasmal at 200 and 400 ppm concentrations has a significant effect on the vegetative characteristics, productivity and leaf nutrient content of both cultivars compared with control and with better results in the concentration 400 ppm. On the other hand, 200 and 300 ppm humic acid concentrations had the best results on the vegetative growth, yield and leaf nutrient content characteristics. Higher results were obtained from the application of humic acid of 300 ppm on apple trees compared to control. In the research; the combined use of 300 ppm humic acid + 400 ppm aminoplasmal had higher effects on vegetative growth, productivity level and leaf nutrient content of apple cultivars compared to the control application.