Tek bileşenli polipropilen ve poliamid esaslı kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Polypropylene and polyamide single component composite of production and characterization
- Tez No: 432318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında polipropilen (PP) ve poliamid (PA) esaslı tek bileşenli polimer kompozit malzeme üretilerek, kompozitte kullanılan matris malzemelerinin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi hedeflenmiştir. PP esaslı kompozit malzemelerin üretiminde PP'nin kopolimeri (co-PP) ve beta kristalin PP (β-PP) matris malzemesi olarak kullanılmıştır. PP şeritten dokunmuş bezayağı kumaş ise takviye malzemesi olarak kullanılmıştır. PA esaslı kompozitlerde ise PA-6 matris malzemesi olarak kullanılmıştır. PA 6.6 liften dokunmuş kumaş ise takviye materyali olarak kullanılmıştır. PA esaslı kompozitlere aynı zamanda güç tutuşur özellik kazandırılması da amaçlanmıştır. Bu amaçla ticari organik fosfinat esaslı iki farklı güç tutuşurluk maddesi kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, PP esaslı matris malzemelerinin hem kopma hem de darbe dayanımı iyileştirilmiştir. PP esaslı kompozitlerde maksimum kopma dayanımı kullanılan matris malzemesinin erime noktasının 10 oC üzerindeki proses sıcaklıklarında bulunmuştur. PA-6 matris malzemesinin mekanik özellikleri iyileştirilmiştir. Maksimum mekanik özellikler 240 oC'de kompozit malzeme üretildiğinde elde edilmiştir. Aynı zamanda matris malzemesine güç tutuşurluk maddesi ilave edilmesi ile üretilen kompozitlerin hem mekanik hem de güç tutuşur özellikleri iyileştirilmiştir. Kullanılan güç tutuşurluk maddelerinden OP 1230' un hem mekanik hem de güç tutuşur özellikleri iyileştirmesi bakımından en iyi sonucu verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that to improve the mechanical properties of matris material by producing polypropylene (PP) and polyamide (PA) based all polymer composites. PP copolymer (co-PP) and beta crystalline PP (β-PP) are used as matrix material during the production of all PP composites. The woven fabric produced with PP tape is used as reinforcing material. Polyamide 6 (PA-6) is used as matrix material for the production of all PA composites. The woven fabric produced with PA 6.6 fiber is used as reinforcing material. It is also aimed that to produce all PA composites having flame retardant property. Thus, two different commercially avaliable organic phosphinate based flame retrdant is used. According to the test results, the tensile and impact properties of PP based matris materials are improved. The maximum tensile strenght is achieved at process temperature of 10 oC above the melting point of relevant matris material in all PP composites. The mechanical proeprties of PA-6 matrix is improved. The maximum mechanical properties is achieved at process temperature of 240 oC in the production of all PA composites. The mechanical and flame retardant properties of all PA composites are improved with the addition of flame retardant additives. The flame retardant called OP 1230 show best results in terms of improving both mechanical and flame retardant properties.