Özgün tasarıma sahip bir fren diskinin termal ve mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of thermal and mechanical behavior in brake disc have orginal desing
- Tez No: 432319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yirmi yıldan beri alüminyum matrisli seramik takviyeli kompozitler (Al-MMK), otomotiv endüstrisinde, hafiflikleri, yüksek mukavemetleri, yüksek elastiklik modülleri ve üstün aşınma dayanımları sebebiyle geniş ölçüde araştırılmaktadır. Al-MMK'lerin potansiyel uygulamalarından biri de otomobil fren diskleridir. Bu tez çalışmasında, %25 SiC katkılı alüminyum metal matris kompozit malzemenin özellikleri referans alınarak Catia V5 programında özgün hava kanallı ve hava kanalı içermeyen fren diski tasarımı yapılmıştır. Ansys 15.0 analiz simülasyonu programı kullanılarak mmk fren diskinin termal, statik ve frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Böylece malzemenin mekanik davranışları ve hasar sınırı incelenmiştir. Sonuç olarak hava kanalı içermeyen fren diski ile hava kanallı fren diskinin termal ve yapısal analiz sonuçlarının büyüklüklerine bağlı olarak karşılaştırma yapılmış ve hangi modelin analizler sonucunda başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the last two decades, aluminium matrix composites (Al-MMCs) have been widely investigated in automotive industry due to their lightweight, high specific strength, high modulus and good wear resistance. One of the potential applications for Al-MMCs is automobile brake discs. In this study, 25% of SiC reinforced by reference to the properties of aluminum metal matrix composites materials Catia V5 software made in the original air- brake and solid disc design. Ansys 15.0 analysis of MMCs still static brake discs and frequency analysis by using simulation, mechanical behavior and damage limit of the material was examined. Finally a comparison is made between solid and vantilated brake disc and the best model for making disc brake have been suggested based on the magnitude of static and thermal analysis result.