İkinci ürüne uygun çeltik genotiplerinde bazı tarımsal özelliklerin kalıtımı üzerine bir arıştırma
  1. Tez No: 4324
  2. Yazar: MEHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT İkinci ürüne uygun 18 çeltik hat ve çeşitinde verim ve verime etkili karakterler incelenmiş ve bu karakterler arası ilişkiler ile kalıtım dereceleri tahmin- lenmiştir. Dane verimi ile bin dane ağırlığı arasında önemli ve pDZİtif korelasyon tespit edilirken, çiçeklenme gün sayısı ile bin dane ağırlığı ve dane verimi arasında önemli negatif korelasyonlar gözlenmiştir. En yüksek kalıtım derecesi çiçeklenme gün sayısı için bulunmuş, bunu bin dane ağırlığı takip etmiştir. ABSTRACT In 18 rice lines and cultivars, which are suitable to second crop condition, it has been investigated yield and yield components and correlations between this charac ters. Their heritabilities have also been estimated. The correlation coefficients between yield and thousand kernel weight, were found highly significant positive whereas the correlation coefficient between days to flowering and thousand kernel weight has been estimated highly significant negative. The highest heritability values were the highest for number of days to flowering and for thousand kernel weight.