Modern performans değerleme yöntemleri ve Azerbaycan'daki işletmeler üzerinde bir uygulama
Human resources management modern performance evaluation methods and implication for the Azerbaijan business application
  1. Tez No: 432599
  2. Yazar: AYNUR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz globalleşen dünyada işletmeler ve bireyler ayakta kalabilmeleri için her konuda rekabet avantajı sağlamak durumundadırlar. Böylesine rekabetçi bir ortamda kurumların başarılı olabilmeleri ve etkinlik ve verimlik sağlayabilmeleri, sadece süreçleri iyileştirmekle ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerle değil, hem de bunlar arasında en önemli bilinen ve en değerli hazine olan insan kaynağını yönetmek, eğitmek, geliştirmek ve geleceğe hazırlamakla mümkün olabilecektir. Üretim faktörleri içinde en önemli öğe olan insan, organizasyonların başarıya ulaşmasında vazgeçilmez bir unsurdur. İnsan; duyguları, düşünceleri, doğası ve yetenekleriyle karmaşık bir varlıktır. Bu nedenle yönetilmesi de diğer üretim faktörlerine göre çok daha zordur. Bu çalışmada, performans değerlendirme yöntemlerinin Azerbaycan'daki kamu ve özel kurumlarda nasıl uygulandığı konusu üzerinde araştırma yapılmıştır. Özellikle kamu sektöründe ast üst ilişkilerinin kabarık görüldüğü de dikkate alınırsa, çalışanların performansına yönelik çalışmaların daha çok gerektiği kamu sektöründe performans değerlendirmenin hem de astların üstlerle daha doğal ilişki kurması ve örgütü daha iyi tanımlamaları bakımından etkili olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile elde edilen verilerin, kamu ve özel sektörde çalışanların işlerindeki motivasyon ve verimliliklerini artırıcı önlemlerin alınması konusunda bazı yararlar sağlayacağı göze alınmaktadır. Anket yöntemi kullanılarak araştırmada veriler elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Kamu sektörü, özel sektör, performans, performans değerlendirme, motivasyon, verimlilik.
Özet (Çeviri)
In today's globalized businesses and individuals around the world are in a position to provide a competitive advantage to survive everything. So they can provide succeed and the effectiveness and productivity of the institutions in a competitive environment, to improve not only the process, and not with developments in technology, as well as their most important known among and manage the most precious treasures of human resources, training, will be able to prepare, develop and in the future. Production factors, the most important element in people is an indispensable element in the success of the organization. Human; feelings, thoughts, is a complex being with nature and abilities. Therefore, it is also much more difficult to manage than other production factors. In this study, performance evaluation methods have been made on the issue of how applied research in public and private institutions in Azerbaijan. Especially if taken into consideration, it is seen raised their superiors and subordinates relationship in the public sector, to monitor the performance of employees more necessary that the public sector's performance evaluation as well as to establish a more natural relationship with the top of the subordinates and the organization is considered to be effective in terms of better definition. This study obtained data, will provide some benefits are taken into consideration in order to take measures for the public and increase the motivation and productivity of employees work in the private sector. The research data were obtained using the survey method. Keywords; public sector, private sector, performance, performance evaulation, motivation,productivity