Karayolları Genel Müdürlüğünün kamulaştırma işlemlerinde şeritvari toplu değerleme modelinin geliştirilmesi
Development of the strip value model in the exhibition process of the General Directorate of Highways
  1. Tez No: 832297
  2. Yazar: ŞEYMA EKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BÜNYAN ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ulaşım ağları; denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu şeklinde çeşitlilik arz etmekte, özellikle zamandan ve maliyetten tasarruf sağlanması amacıyla teknolojinin imkânları kullanılarak sürekli gelişme ve büyüme göstermektedir. Ulaşım ağının en aktif kullanılanı karayolu olup, karayoluna ait çalışmaları, ülkemizde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) yürütülmektedir. Karayolu projelerinde yaşanan en önemli sorun taşınmazın elde edinimidir. Bu sorunun çözüm yolu ise kamulaştırma yapmaktır. Kamulaştırmadaki değerleme çalışmalarında değerin net olmamasından kaynaklanan Devlet ve vatandaş arasındaki anlaşmazlıklar, projenin aksamasına neden olmaktadır. Bu aksamaları azaltmak için modern değerleme yöntemleri ile değer tahminleri yapıp herkes tarafından bilinirlik kazandırmak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş ili, Pazarcık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Narlı-Pazarcık Çevre Yolunun 12,5 km güzergâh uzunluğunda ve yaklaşık 40 m genişliğindeki kamulaştırma sınırı içerisinde kalan bütün arazilerin kamulaştırma bedel tespitinin modern yöntemleri kullanılarak toplu değerleme yapmaktır. Proje güzergâhı üzerindeki belirlenen kesimde arazi, arsa vasıflı arazi, arsa ve yapılı arsa taşınmaz türlerinin özelliklerine ilişkin kriterler belirlenerek emsal parsellere ait veriler toplanmıştır. Çoklu Regresyon Analizi ve bulanık mantık-çok kriterli karar analizi entegrasyonu olan yöntemlerden Buckley ve Chang'in Bulanık Analitik Hiyerarşik Process uygulanmıştır. Emsal parseller örneklem olarak alınarak modeller üretilmiş ve kamulaştırma sınırı içerisinde kalan kamulaştırma parselleri için değer tahminleri yapılmıştır. Çalışmada emsal ve kamulaştırma parselleri için performans analizleri incelenmiştir. Kamulaştırma parselleri için Buckley modelinde Ortalama Mutlak Hata, Ortalama Mutlak Yüzde Hata, Karesel Ortalama Hata sırasıyla 0,027, 0,030,0,076; Chang modeli de 0,027, 0,030, 0,077 şeklinde bulunmuştur. Kamulaştırma alanında Çoklu Regresyona göre Buckley ve Chang modelinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation networks; maritime, road, railroad and passenger diversify, especially by using the opportunities it uses to save costs and costs, it shows continuous development and growth. The most actively used transportation network is the highway, and the road works are carried out by the General Directorate of Highways (KGM), which is affiliated to the Ministry of Transport and Infrastructure. The most important problem experienced in highway projects is the acquisition of real estate. The way to solve this problem is to expropriate. State and citizen voices obtained from net deletion of values during valuation in expropriation cause speech disruption. In order to reduce these disruptions, it should be recommended by everyone to examine the value estimates with modern valuation methods. The aim of this study is to evaluate the expropriation value of all lands within the expropriation boundaries of the 12.5 km route and approximately 40 m regions of the Narlı - Pazarcık Ring Road, located within the borders of Pazarcık district of Kahramanmaraş province, by using modern methods collectively. Parameters related to the dimensions of the land, land qualified as a plot, land and the constructed land in the section to be determined on the project route were determined and the dimensions of the comparable parcels were collected. Buckley and Chang's Fuzzy AHP was applied from the motive driven Multiple Regression Analysis and detection logic-multi-criteria decision analysis. Asset models were produced as estimation of the precedent parcels and value estimates were made for the expropriation parcels within the expropriation boundary. Evaluate performance analyzes for peer and expropriation plots in the study. In the Buckley model for expropriation parcels, The Mean Absolute Error (MAE), The Mean Absolute Percentage Error (MAPE), The Root Mean Square Error (RMSE) are 0.027, 0.030, 0.076, respectively; Chang model was also established as 0,027, 0,030, 0,077. It has been observed that Buckley and Chang model is better than Multiple Regression.