Televizyonda şiddet üzerine bir medya eleştirisi - Kör düşünceler stop motion canlandırma filmi
A media critism about violence on television- Blind minds stop motion animation film
  1. Tez No: 432626
  2. Yazar: HANIYEH AEINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Günümüzde televizyon, insanların hayat tarzlarına doğrudan yön veren etkili ve önemli bir medyadır. Televizyon ekranlarında her geçen gün artan şiddet öğesi, komediden dramaya, gündüz kuşağı kadın programlarında, haberlerde, yarışma programlarında ve hatta dizilerde kendini ön plana çıkartmaktadır. Sahte yaşamlara özendiren, kolay yoldan zengin ve ünlü olmayı yücelten, kavga ve şiddet ile dikkat çekmeye çalışan bir yayıncılık anlayışı, şiddetin gittikçe sıradanlaşan ve hatta normal kabul edilen bir olgu haline geldiği problemini doğurmakta, özellikle aile içi ve toplumsal şiddet vakalarının azımsanmayacak derecede artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada televizyonun aile birlikteliğini bozan ve özellikle genç bireyleri şiddete özendiren yapısına eleştirel açıdan yaklaşırken, kitap okumanın sembolize ettiği kültürel aydınlanmanın problemin esas çözümü olduğu vurgulanmak istenmiştir. Stop Motion tekniği ile üretilen canlandırma filmi herkesin anlayabileceği bir görsel üslup ve kurguyla hazırlanarak çalışmanın mesajını vermektedir. Anahtar Kelimeler : Medya, Televizyon Programları, Medyada Şiddet.
Özet (Çeviri)
Today's television is still a very effective and important media which dominates human lives directly. The violence on TV is increasing day by day and coming into prominence with tv shows from comedy to drama, morning shows for women, news, game shows and soap operas. Corrupted and incentive broadcasting such as showing fake lives of famous people, easy and illegal ways to fame or wealth and conspicious fights are causing a great problem as violence becoming a norm and even unimportant issue for humans, also resulting as increased number of violent incidents in family and public lives. This work aims to critisize the violence on tv which breaks the family relations and drives the youngster into severity, while proposing cultural enlightenment is the only solution as symbolized with reading books.The animation made with stop motion technique simple emphasizes the message with an easy to understand look and storytelling for everyone. Keywords : Media, Television Programs, Violence in Media.