Kadına yönelik şiddetin medyada temsili
Representation of violence against women in media
  1. Tez No: 551976
  2. Yazar: MERVE NAMLI DE GRAVE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Journalism, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadına yönelik şiddet gerek gündelik yaşamda gerekse kitle iletişim araçlarında mevcuttur. Şiddetin temsil edildiği önemli araç ve alanlardan biri olan kitle iletişim araçları toplum üzerinde hem enformasyon sağlayıcı hem de eğlence aktarıcı olarak büyük bir etkiye sahiptir. Kitle iletişim araçlarında artan bu şiddet görünürlüğü, şiddetin nasıl temsil edildiği, dilin, görsellerin kullanımı, söz konusu şiddet temsilinin izleyiciler üzerindeki etkisi gibi birçok konuyu tartışmaya açmaktadır. Bu tez çalışmasında, kadına yönelik şiddetin medyada nasıl temsil edildiği ve normalleştirildiği ve meşrulaştırıldığı ele alınmaktadır. Feminist kuramın şiddet eleştirisine ve iletişim çalışmalarında daha önce yürütülmüş olan kapsamlı şiddet araştırmalarına değinerek başlayan çalışmada, cinsiyetçi şiddet günümüzde en yaygın kitle iletişim araçlarından biri olan televizyon bağlamında değerlendirilmektedir. Kadına yönelik şiddetin bir sembolik gösterge olarak nasıl kullanıldığını yorumlarken feminist televizyon okumalardan faydalanan çalışmada son olarak yayınlandığı dönemde büyük bir izleyici kitlesine ulaşmış olan“Sen Anlat Karadeniz”adlı dizideki şiddet temsili incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is present both in daily life and in mass media. Being one of the most significant tools of representation of violence, media has a big impact on society not only as an information platform but also as an entertainment provider. This increasing visibility of violence in media brings many questions into discussion such as how the violence is represented; usage of the language and the images; impact of violence representation on audience. In this thesis, it is tried to be understood how violence against women is being represented, normalized and justified in the media. Initially addressing to feminist critiques of violence and comprehensive violence studies carried out in communication studies, this study analyzes the symbolic annihilation concepts within the context of television which is still one of the most common referred mass media today. Also referring to feminist television criticism while interpreting how violence against women is represented, the study is finalized with a case study analysis of violence representation in a television drama called“Sen Anlat Karadeniz (You Tell it All, Black Sea)”which has had great number of audience during the period it has been streamed.