Hemşirelerin yaşam kalitesi ve karşılaştıkları sağlık problemleri üzerine bir araştırma
A study on the quality of life and health problems of nurses
- Tez No: 432628
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya Sağlık Örgütü yaşam kalitesini,“bireyin, gerek kültürel içinde bulunduğu ortamın değer yargıları, gerekse kendi hedefleri, beklentileri, standartları ve ilgileri doğrultusunda, yaşamda kendi durumunu algılama biçimi”olarak tanımlamıştır. Sağlığın korunmasını ve gelişmesini görev edinen hemşirelerin kendi sağlıklarını da her türlü etkene karşı koruması gerekmektedir. Balıkesir bölgesinde görev yapmakta olan hemşirelerin çalışma koşullarından kaynaklı sağlık sorunlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanırken, yapılan çalışmada poliklinikte çalışan hemşirelerin, yoğun bakım, acil veya ameliyathanede çalışanlara oranla yaşam kalitesi tükenme alt boyutu anlamlı derece düşük çıkmıştır. Nöbet ve gündüz şeklinde çalışanların sürekli gündüz ya da sürekli gece şeklinde çalışanlara oranla mesleki tatmin puan ortalaması anlamlı derece düşük bulunmuştur. Çalışma koşullarına bağlı olarak karşılaşılan sağlık sorunlarının, yaşam kalitesinin tükenme alt boyutu arasındaki ilişki incelendiğinde sosyal yaşamda düzensizlik, yorgunluk, çabuk sinirlenme, sık enfeksiyon geçirme, konsantrasyonda güçlük arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Hemşirelerin yaşam kalitesinin arttırılabilmesi için çalıştıkları birimin ve çalışma biçimlerinin düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : YaĢam Kalitesi, Sağlık Sorunları, HemĢire
Özet (Çeviri)
World Health Organization defines life quality as a way that individual perceives his own situation in life within direction of cultural value judgment of environment where he lives in and also his own targets, expectations, standards and interest. Nurses who undertake to do protection and development of health require to protect their own health against each kind of factors. Thus it has been aimed that health problems and life quality deriving from nurses life habits and working conditions that they have duty in region Balıkesir are assessed. Consumption sub dimension of life quality for nurses who work in polyclinic have revealed significantly lower than nurses who work in critical care, emergency and operating room, on the study which has been made. Occupational satisfaction points average of ones who work as sentry and daytime has been found significantly lower than ones who work as constantly daytime and constantly sentry. When the relation between health problems and life quality's consumption sub-dimension which they are come as depending on working conditions are examined, a significant relation among disorder, fatigue, Quickly getting angry in social life, having frequent infection, difficulty in concentration have been found as positive- direction statistic.It has been concluded that it needs to regulate nurses working unit and ways in order to increase their life quality. Key Words : Quality of Life, Health Problems, Nurses