Ofis çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of physical activity on office workers' quality of life
  1. Tez No: 432638
  2. Yazar: GÜLŞAH EMİNE UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı fiziksel aktivitenin ofis çalışanlarının yaşam kalitesine etkisinin tespit edilmesidir. Çalışmanın uygulama alanı Türkiye' de yabancı kaynaklı bir sigorta şirketidir. Veri toplama aracı online iletilen iki anketten oluşmaktadır. Ofis çalışanlarının fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire, IPAQ) kısa form, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla SF–36 ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ofis çalışanlarının %46,7' sinin inaktif, %36,1' inin minimal aktif ve %17,2' sinin çok aktif olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte %59,8' inin normal kilolu, %33,9' unun ise fazla kilolu olduğu bulunmuştur. Yaşam kalitesi ölçeğinin sekiz alt unsurdan oluşması nedeniyle her bir unsur ayrı ayrı test edilmiştir. Fiziksel aktivite ile yaşam kalitesinin mental rol ve fiziksel rol unsurları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu nedenle ofis çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesine etkisi olduğu sonucuna ulaşılamamıştır. Anahtar Kelimeler : Ofis ÇalıĢanı, Fiziksel Aktivite, YaĢam Kalitesi
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to identify the effects of physical activities to office workers' life conditions. The study was conducted in a foreign-funded insurance company in Turkey. The data collection tool consists of two online questionnaires. In order to determine the physical activity level of office workers International Physical Activity Quastionnaire, IPAQ short form, and for the living conditions of office workers; SF-36 scale were used. As a result of the research, it is determined that office workers' %47,7 are inactive, %36,1 are minimal active and %17,2 are very active. However, it is dicovered that %59,8 of them are normal weight and %33,9 of them are overweight. Because of the life quality scale consists of eight element, each elements are tested seperately. There are no relationship between physical activity and mental or physical roles of lfe quality. So there is no findings about physical activity and life quality of office workers. Key Words : Office Worker, Physical Activity, Quality Of Life