Marka lisans sözleşmesi, markanın hükümsüzlüğünün lisans sözleşmesine etkisi
Trademark licence agreement, effect of invalidity of trademark on trademark licence agreement
- Tez No: 432685
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Marka lisans sözleşmesi, marka sahibinin lisans veren sıfatıyla markayı kullandırma, bunun karşılığı olarak lisans alanın ise bedel ödeme borcu altına girdiği karşılıklı borç yükleyen ivazlı bir akittir.Ayrıca tarafların edimleri açısından kendine özgü unsurlar barındıran marka lisans sözleşmesi sui generis (kendine özgü ) bir sözleşmedir. Marka lisans sözleşmesine uygun düştüğü ölçüde benzer sözleşme türlerine ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanması mümkün uygun olacaktır.Marka lisans sözleşmesinin geçerli olarak kurulması için tüm sözleşmeler için geçerli olan genel ve sınai hakka ilişkin mevzuatta yer alan özel hükümlere uygun olması gerekir. Lisans verenin asli borcu olan kullandırma borcu kapsamında pek çok kullandırma edimini yerine getirmeyi sağlayan farklı borcu bulunmaktadır. Lisans alanın ise bedel ödeme ve şartları var ise kullanma ve marka hakkını zedelememe borçları mevcuttur.Markanın hükümsüz olması sonucu lisans sözleşmesi konusuz kalacak ve lisans veren şartlara göre sorumlu olacaktır. Marka lisans sözleşmesi özellikle haklı sebeplerin varlığı halinde fesih edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Trademark licence agreement is a mutual agreement between brand holder who has the capacity to give brand for use whereas licencee comes under dept of paying licence fee in return.Also involving unique components in view of contracting parties executions make it a sui generis(unique) contract. Applying the provisions related to similar types of contracts by analogy will be appropriate as long as the brand trademark agreement suits. In the current legislation system trademark license agreements must comply with provisions in general and industrial rights related specifically for the establishment of a valid trademark license agreement. There are lots of obligations within the scope of licencer's prior obligations that provides permission for many uses. Licencee has an obligation to discharge of dept and if the conditions allows obligation to use and to protect of trademark rights.With the invalidity of trademark, trademark contract will have no subject and in appropriate conditions licensor will be in charge for it. Trademark contract is voidable particulary in the prensence of justified reasons.