Marka lisans sözleşmesi
Trademark licence agreement
  1. Tez No: 287987
  2. Yazar: BENGÜ ÖZYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SELİÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Marka lisans sözleşmesi, lisans sözleşmesi türlerinden biridir. Marka lisans sözleşmesi ile lisans alan, markanın kullanım hakkını elde etmektedir. Marka lisansının en önemli özelliği markanın mülkiyetinin lisans verende kalmasıdır.Marka lisans sözleşmesi tüm unsurlarıyla kanunda düzenlenmiş bir sözleşme değildir. Ancak 556 sayılı MarkKHK'de marka lisans sözleşmesi ile ilgili bazı düzenlemelere yer verilmiştir.Marka lisans sözleşmesi rızai akitler içerisinde yer almaktadır. Karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanlarının uyuşması ile kurulur. Marka lisans sözleşmesinin unsurlarını markanın kullanılmasının sağlanması, lisans bedeli ve tarafların anlaşması oluşturur.Birinci bölümde marka lisans sözleşmesinin tanımı ve hukuki niteliği üzerinde durulmuştur. Bu bölümde marka lisans sözleşmesinin türleri ve benzer sözleşmelerle karşılaştırılması yapılmıştır.İkinci bölümde marka lisans sözleşmesinin kurulması ve hükümleri incelenmiştir. Bu aşamada marka lisans sözleşmesinin tarafları, sözleşmenin asgari içeriği, unsurları ve hükümleri ele alınmıştır.Üçüncü bölümde marka lisans sözleşmesinin sona erme nedenleri açıklanmıştır. Marka lisans sözleşmesi, sürenin bitimi veya sözleşmede kararlaştırılan şartların gerçekleşmesi halinde sona erebilir. Ayrıca ölüm, iflas, olağan ya da olağanüstü fesih ile de sona erebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Trademark licence agreement is one of the various licence agreements. By contracting licence agreement, licensee shall have the usage rights of the trademark. Most importantly, the licensor retains the ownership of the trademark during the life of the contract.Although the licence agreement terms are not fully regulated by legislation, there are a few articles regarding trademark licence agreements in Statuory Decree of Protection of Trademarks ( No:556 ).As a consensual contract characteristic of a Trademark Licence Agreement, it shall be executed by mutual and consentaneous declaration of intents. The primary matters of a trademark licence agreement are royalty, mutual and consentaneous agreement, fully provided usage of trademark.Description and quality of trademark licence agreement is studied in first section. Types of trademark licence agreements and its comparison with similar agreements shall take place in this section.In second section the execution of trademark license agreement and its provisions will be examined. In this context, the contracting parties, obligatory content of the agreement, the elements, provisions and the obligatory content of the agreement will be discussed.In third section, annulment and termination of the trademark licence agreements such as the expiration of the contract, fully implementation of the terms of the trademark licence agreement, death of the licensor, invalidating causes will be explaine