İkinci basamaktan yarı lineer diferensiyel denklemlerin salınım teoremleri
Oscillation theorems for second order half linear differential equations
  1. Tez No: 432728
  2. Yazar: BANU MERMERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL MISIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Literatürde yarı lineer diferensiyel denklemlerin bir sınıfı için salınım sabiti ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda katsayılarında sabit fonksiyon, sürekli fonksiyon ve aynı periyoda sahip periyodik fonksiyon bulunan yarı lineer diferensiyel denklemlerin bir sınıfı için salınım sabiti elde edilmiştir. Fakat katsayılar farklı periyodlara sahip periyodik fonksiyonlar olduğunda veya bu fonksiyonların periyodlarının bir en küçük ortak katı tanımlı olmadığında bu denklemler için salınım sabiti elde edilmemiştir. Bu tezde katsayılarında farklı periyodlara sahip periyodik fonksiyonlar bulunan yarı lineer diferensiyel denklemlerin bir sınıfı için salınım sabiti genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, many studies have been done with oscillation constant for a class of half linear differential equations. In this studies, it has been obtained oscillation constant for a class of half linear differential equations having coefficient functions which include constant function, continuous function and periodic function which have same period. But it has not been obtained oscilation constant for these equations when the coefficients have been periodic functions which have different periods or when the least common multiple of periods of these functions has not defined. In this thesis, generallization has been done with oscillation constant criteria for a class of half linear differential equations having coefficient functions which include functions with different periods.