İnşaat sektöründeki profesyonellerin iş etiğine karşı tutumlarında kamu ve özel sektör arasındaki farklılıkların incelenmesi
Investigation of difference between public and private sector professionals attitudes against business ethics in construction sector
- Tez No: 432782
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnşaat sektörü, insan hayatıyla iç içe olan bir sektördür. Akla gelebilecek her alanda inşaat sektörü bulunmaktadır. İnsan hayatını birebir ilgilendirdiği için inşaat sektöründeki her şey özenle takip edilip gerekli kontrollerden geçirilmelidir. Fakat bu kontrollerin de sınırları vardır, sektörün her alanına uzanamamaktadır. Bu durumda sektörün içinde çalışan profesyonellerin sahip olması gereken etik davranışlar devreye girmektedir. Bu etik davranışlar sayesinde doğru olana bir adım daha yaklaşılır ve ortaya çıkarılan eserler standartlara uygun olur. Dolandırıcılık, sahtekârlık, görevini düzgün yapmama ve rüşvet inşaat sektöründe etik davranışların olmadığı yerlerde sıkça görülmektedir. Bu bağlamda tez çalışmasında inşaat sektöründeki profesyonellerin iş etiğine karşı tutumlarında kamu ile özel sektör arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, inşaat sektöründeki profesyonellerin iş etiği hakkındaki düşüncelerini saptamak ve bu düşünceleri ne kadar uyguladıklarını kamu ve özel sektör bağlamında belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is a sector which is intertwined with human life. There is construction industry in every field imaginable. Because of it concerns human life directly, in construction sector, everything should be followed carefully and the necessary controls should be made. But, there is a limit for these controls, it cannot extend to every area of the industry. In this case, professionals in construction sector must have ethical behaviors. With this ethical approach everything could be appropriate to standards and closer to the truth. In the absence of ethical behaviors fraud, forgery, bribery and misbehaviors are common in construction sector. Within this context, this study investigates the differences between public and private sector professionals attitudes against business ethics in construction sector. The purpose of the study is to obtain the ideas of professionals in construction sector against business ethics and to see how these ideas have been applied within the context of public and private sectors.