Bazı crown eterlerin kompleksleşme ve iyon seçiciliğinin hesaplamalı yöntemlerle incelenmesi
Investigation on complexation and ion selectivity of some crown ethers with computational methods
  1. Tez No: 432804
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇAKIR, DOÇ. DR. SEDAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Taç eterlerin kuvvetli oksijen köprüleri sayesinde alkali ve toprak-alkali metal katyonları ile kararlı kompleksler oluşturdukları bilinmektedir. Bu çalışmada, bazı taç eter bileşiklerinin Li+, Na+ ve K+ katyonları ile deneysel olarak belirlenen kompleksleşme ve iyon seçicilikleri kuantum hesaplamaları ile tekrar incelenmiştir. Bileşiklerin YFT metodu ile B3LYP seviyesinde 6-31+G(d,p) baz seti kullanılarak gaz ve çözücü fazında katyonlar ile oluşturdukları kompleksler modellenmiştir. 12-crown-4 halkasına sahip bileşiklerin Li+ iyonu ile 15-crown-5 halkasına sahip taç eter bileşiklerinin Na+ iyonu ile kararlı kompleksler oluşturdukları ve bu kompleksleşmeler esasında meydana gelen değişimler teorik olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak deneysel çalışmalar sonucu elde edilmiş veriler ile teorik verilerin uyumlu oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the crown ethers establish stabilized complexes with metal cations alkalines and soil alkalines through strong oxygen bridges. In this study, it was observed some crown ether compounds' experientally indicated complexation and ion selectivities with cations in gas and solvent phases using 6-31+G(d,p) base set in level of B3LYP with the method of DFT. It was theorically detected that compounds having 12-crown-4 chain establish stabilized complexes with Li+ ion while crown ether compunds having 15-crown-5 chain do with Na+ ion and differentiation during during these complexations. As a result, it was detected that the data collected in the end of experimental studies were compatible with theoritical data.