Schiff bazı ve bazı metal komplexlerinin karakterizasyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
The Characterization and thermal properties of schiff base and their metal complexes
- Tez No: 83898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SCHIFFBAZI VE BAZI METAL KOMPLEKSLERİNİN KARAKTERİZASYONU VE TERMAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Gülden AĞAOĞLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1999, Sayfa: 41 Koordinasyon bileşiklerinin sentezi ve incelenmesi son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bu maddelerin biyolojik sistemlerde, canlı organizmalarında ve çeşitli kimyasal işlemlerde etkili olmaları önemini artırdığı gibi daha çok araştırılmasına da neden olmaktadır. Bu çalışmada hazır temin edilen 5 ligand ile bunların ve Cu (II), Co (II), Zn (II) metal iyonlarının yeraldığı 15 kompleks incelenmiştir. Bu ligandlar; N-(3-metoksi salisiliden)-4-metil anilin, N-(3-metoksi salisiliden)-4-brom anilin, N-(3-metoksi salisiliden)-4-nitro anilin, N-(4-hidroksi salisiliden)-4-metil anilin, N-(4-hidroksi salisiliden)-4-brom anilin'dir. Çalışma ligandların ve komplekslerin karakterizasyonu üzerine yoğunlaştırıldı. Bunların termal, magnetik ve spektroskopik özellikleri incelendi. Bu amaçla İR, NMR, TGA, DTA, magnetik süsseptibilıte, erime noktaları, elementel analiz ölçüm ve tekniklerinden yararlanıldı. Elementel analiz sonuçları metal/ligand oranının 1/2 olduğu ve [ML2İ+2 yapısının oluştuğunu göstermektedir. Magnetik süsseptibilite ölçümlerinde ueff değerleri Cu (II) ve Co (II) kompleksleri için sırasıyla 1.46-1.73 ve 3.97-4.56 BM arasında değişmektedir. Zn (II) kompleksleri ise diamagnetiktir. Magnetik süsseptibilite ve elementel analiz sonuçlarında bulunan ve hesaplanan değerler önemli ölçüde uyum içindedir. İR, NMR, ve diğer sonuçlar ligandlarınRjCH = NR2 (Rı : (P)" /U°^P^~ '> CH3O XOH '0H R,CH = NR? R2 : -< O V- A, A: CH3, Br, N02) komplekslerinin ise yMC R3CH = NRj /7^\ (R3: CH3O O SQ yapısında olduklarını göstermektedir. TGA ve DTA çalışmalarından komplekslerin termal bozunmalarının iki kademede gerçekleştiği ve ligandların kademeli parçalanıp uzakiaşmasıyşla geriye MO'nin (M : Cu, Co, Zn) kaldığı anlaşılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Schiff Bazı, Schiff Bazı - Cu Kompleksi, Schiff Bazı - Co Kompleksi, Schiff Bazı - Zn Kompleksi,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis THE CHARACTERIZATION AND THERMAL PROPERTIES OF SCHIFF BASE AND THEIR METAL COMPLEXES Gülden A?AO?LU Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 1999, Page: 41 The synthesis and investigation of coordination compounds have been taken into consideration in the last years. These compounds are effective in the biolojical systems, living organism and several chemical reactions. In this work, 5 ligands and their 15 complexes with Cu (II), Co (II), and Zn (II) have been studied. These ligands are N-(3-metoxosalıcyliden)-4-methylanilıne, N-(3- metoxosalicyliden)-4-bromoaniline, N-(3-metoxosalicyliden)-4-nitroaniline, N-(3- hydroxosalicyliden)-4-methylaniline, N-(3~hydroxosalicyliden)-4-bromoaniline. The study is concentrated on the characterization of ligands and complexes. Their thermal, magnetic and spectroscopic properties have been investigated. IR, NMR, TGA, DTA, magnetic suseptibility, melting point, elemental measurements and techniques have been supplied. The elemental analysis indicates the formation of [ML2İ+2 complex [M: Cu (II), Co (II), Zn (II)] with the metal / ligand ratio of 1/2. The magnetic moments (ueff) were found to be between 1.46-1.73 and 3.97-4.56 BM for the Cu (II) and Co (II) complexes respectively, whereas the Zn (II) complexes are diamagnetic. The results obtained from the experimental composition, are agree with each other. IR, NMR, and other results show that the ligands and complexes are in the following structures.RîCH := NR2 (Rı : (ÖV /^'K^)“ CH?Q ”“OH OH R2 : ”\0 >~ A, A: CH3, Br, N02) R,CH = NR-, V- - -) /\ (R3= -/HO^> R3CH = NRa CH3Ö O "o It is understood from the DTA and TGA studies that the thermal decomposition of complexes occured at two stages and MO (M: Cu, Co, Zn) remains as the last residue. Key Word : Schiff Base, Schiff Base-Cu Complex, Schiff Base-Co Complex, Schiff Base-ZnComplex,