Yeni tip alkol sübstitüsyonlu fenoksi türevli ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve spektroskopik karakterizasyonu
New type alcohol substitution phenoxy derivaties of phthalocyanine compounds synthesis and spectroscopic characterization
  1. Tez No: 432972
  2. Yazar: HAZAL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ftalosiyanin bileşikleri; 1,3 pozisyonundaki aza köprüleriyle birbirine bağlı dört izoindol ünitesinden oluşan 18 π-elektron sistemine sahip aromatik makrosiklik yapılardır. Ftalosiyanin molekülüne çeşitli özellikler kazandırmak amacıyla, periferal konumlarına sübstitüentlerin, makrohalkaların bağlanması ve koordinasyon boşluğuna değişik metallerin eklenmesi ile çeşitli uygulama alanlarında kullanılması için yeni yapılar keşfedilmektedir. Ftalosiyanin bileşikleri birçok oksidasyon reaksiyonunu katalizler. Uygun seçilmiş metallerle ftalosiyanin oluşturulduğunda oksijenin reaktifliği oldukça artar. Metaloftalosiyaninler; yükseltgenme, indirgenme ve organik bileşiklerin diğer reaksiyonlarında etkili biyomimetik katalizörler olarak kullanılırlar. Geçiş metali içeren ftalosiyaninler birçok reaksiyonu etkin olarak katalizler. Bu çalışmada, başta katalizör olmak üzere çeşitli amaçlar için Zn, Co ve Ni metalleriyle koordine edilmiş yeni tip ftalosiyanin bileşikleri sentezlenmiştir. Bu amaçla, 4-hidroksi-3,5-dimetoksi benzil alkol ile 4,5-dikloroftalonitril'den başlayarak DMF içinde, baz olarak K2CO3 katalizörlüğünde nitril ligantı elde edilmiştir. Sentezlenen yeni tip nitrilin ve metal komplekslerinin izolasyonu sağlanarak; IR, H-NMR ve UV-vis yöntemleriyle karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are 1,3 positions interconnected by the aza bridge comprising four isoindole units, which has 18 π-electron on the macrocyclic aromatic system. New structures are being discovered by binding different substituents on their peripheral positions and introducing various metal ions to the cavity of the macroring to impart various properties to the phthalocyanine macromolecule which make it possible for being used in various fields of applications. Phthalocyanine compounds catalyze many oxidation reactions. Appropriate metal phthalocyanine considerably increases the reactivity of oxygen. Metallo phthalocyanines are used as effective biomimetic catalysts in oxidation, reduction and other reactions of organic compounds. Transition metal-containing phthalocyanines effectively catalyze many redox reactions. In this study, for a variety of purposes including catalyst first, new type of phthalocyanine complexes were synthesized by coordinating with Zn, Co and Ni metal(II) ions. For this purpose, new nitrile ligand was synthesized starting from 4-hydroxy-3, 5-dimethoxy benzyl alcohol and 4,5-dichloro phthalonitrile in DMF using K2CO3 as base catalyst. By isolating the new type of nitrile and metal complexes their structures were characterized by IR, H-NMR and UV-vis procedures.