Delesyonel ve nondelesyonel fetal hemoglobinin kalıtsal kalıcılığına (HPFH) neden olan genotiplerin belirlenmesi
Determination of genotypes cause to the deletional and nondeletional hereditary persistance of fetal hemoglobin (HPFH)
- Tez No: 433005
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI, DOÇ. DR. AHMET GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Fetal hemoglobin (HbF) düzeyi % 1.5 ve daha yüksek olan toplam 62 kişinin hem Gγ (HBG2) ve hem de Aγ (HBG1) genlerinde delesyonel ve non delesyonel mutasyonlar taranmış ve bu genlerin yüksek HbF düzeylerinin kalıtsal kalıcılığı ile ilişkileri incelenmiştir. Hem Gγ (G gama) globin (HBG2) ve hem de Aγ (A gama) globin (HBG1) genlerinin promotör dizileri sekanslanmıştır. Ayrıca Chinese Gγ (Aγ δβ) tip delesyonel mutasyon için tüm bireyler taranmıştır. İncelemeler sonucunda Gγ geninin promotör bölgesinde -158C/T, -309A/G, -369C/G ve -567T/G lokalizasyonlarında substitüsyon (baz değişimi) tip varyasyonlar saptanmıştır. Aynı şekilde Aγ geninin 5'- UTR /translasyona uğramayan bölge) ve promotör bölgelerinde de +25G/A, -369G/C, - 499T/A ve -588G/A lokasyonlu baz değişimi tip varyasyonlar saptanırken, bir kişide - 222/-225 homozigot ve 6 kişide de heterozigot AGCA delesyonu varyasyonlarına da rastlanmıştır. Çalışma sonucunda Gγ geni promotöründe iki (-309A/T ve -369C/G) ve Aγ geni promotöründe de iki (+25G/A ve -499T/A) varyasyon ile yüksek HbF düzeyleri arasında ilişki saptanmıştır. Ayrıca anılan bu varyasyonları barındıran kişilerde HbF düzeyi yüksek olarak ölçülmesi bu varyasyonların haplotipik etki gösterdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the present study, totally 62 volunteers that have % 1.5 and upper level of fetal hemoglobin (HbF) were included to investigate the relation with HbF level and deletional and non-deletional mutations in both Gγ (G gamma) globin (HBG2) and A gamma (Aγ) globin (HBG1) genes. The promotor sequences were analysed for both two genes and the Chinese Gγ(Aγ δβ) type deletional mutation was screened. It was observed four variations such as -158C/T, -309A/G, -369C/G and -567T/G in the promotor of Gγ gene. Otherwise, it was also observed four variations in 5'-UTR (untranslated regions) and promotor of Aγ gene such as +25G/A, -369G/C, -499T/A and -588G/A. It was also observed a -222/- 225AGCA del homozigote and 6 variations as heterzigote in A gamma globin gene promotor region. To our results, there was a significant relationship between high HbF level and two variations in Gγ gene promotor (-309A/T and -369C/G) and between two variations in Aγ gene promotor (+25G/A ve -499T/A). The persons whose carry the mentioned variations with high levels of HbF showed that it might be existed a haplotipic effect between these variations.