Kahramanmaraş ilinde alfa talasemi genotipleri
Alpha thalassemia genotyps in Kahramanmaras
  1. Tez No: 428828
  2. Yazar: PERİHAN SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alfa talasemi alfa globin zincirlerinin sentezindeki azalma veya hiç sentezlenememesinden kaynaklanan yaygın bir genetik hastalıktır. Alfa talasemi alfa globin gen zincirinde meydana gelen delesyonlardan kaynaklanmaktadır. Alfa talasemiyi belirleyici delesyonlar aynı kromozom üzerinde bir (α-tal-2: -α/αα) veya iki (α-tal-1: --/αα) alfa globin genini kapsar. Non delesyonel alfa talasemi genel olarak alfa 2 (αTα/αα) geninde veya nadiren alfa 1 (ααT/αα) geninde meydana gelen nokta mutasyonları sonucunda oluşur. Üç α-gene (-α/αα) sahip bir kişi de anemi görülmezken iki fonksiyonel α-gene (--/αα) sahip heterozigot bir kişi de hafif hipokrom mikrositer anemi görülür. α-tal-1 ve α-tal-2 belirleyicilerinin kombinasyonlarına (--/- α) HbH'e neden olduğu gösterilmiştir. Tek bir alfa globin geni (--/-α) olan bir hasta da kronik hemolitik anemi ile HbH hastalığı görülmüştür. Türkiye'de alfa globin gen kümesinde beş farklı gen delesyonu [α-tal-1 (-17.4kb, -26.5kb, -20.5kb) ve α-tal-2 (-3.7kb, -4.2kb)] bildirilmiştir. Bu çalışmada yüz kan örneği toplandı. Hematolojik veriler coulter cihazı ile ölçüldü. Hb varyantları HPLC ile belirlendi. İki bireyin beta talasemi taşıyıcısı olduğu belirlendi. Dokuz örnekte demir eksikliği anemisi veya alfa talasemi taşıyıcısı olabileceği görüldü. Genomik DNA izole edildi ve gap PCR ile yaygın gen delesyonları tarandı. Örneklerimiz de 20.5 kb'lık (α-tal-1) ve 3.7 kb'lık (α-tal-2) iki farklı gen delesyonu görüldü. Kahramanmaraş'ta alfa ve beta talasemi taşıyıcılığı ve gen delesyon dağılımı insidansı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Alpha thalassemia is a common genetic disorder that is characterized by deficient or absent synthesis of α-globin chains. Alpha thalassemia usually result from deletions involving the α-globin genes, less commonly they are due to point mutations. Most α-thalassemia determinants are deletions involving one (α-thal-2: -α/αα) or both (α-thal-1: --/αα) α-globin genes on the same chromosome. Nondeletional α-thal results from point mutations involving the predominantly expressed α2 gene (αTα/αα) or rarely the α1 gene (ααT/αα). A person with three α-genes (-α/αα) is not anemic but a heterozygote who inherits two functional α-genes (--/αα) has mild hypochromic microcytic anemia. Combinations of α-thal-1 and α-thal-2 determinants (--/-α) cause HbH. A patient who inherited a single α-globin gene (--/-α) has HbH disease with a chronic hemolytic anemia. Five different gene deletions [α-thal-1 (-17.4kb, -26.5kb, -20.5kb) and α-thal-2 (-3.7kb, -4.2kb)] on the alpha globin gene cluster were reported in Turkey. In this study, one hundred blood samples were collected. Hemalotogical parameters were obtained by cell counter. Hb variants were detected by HPLC. Two samples were detected as beta thalassemia trait and nine were alpha thalassemia trait or iron deficiency anemia. Genomic DNA was isoleted and common gene deletions were screened by gap PCR. Two different gene deletion 20.5 kb (α-thal-1) and 3.7 kb (α-thal-2) were seen in our samples. Incidence of alpha and beta thalassemia trait and distribution of gene deletions were detected in Kahramanmaraş.