Pichia pastoris alkol dehidrogenaz (ADH3) promotoru üzerine çalışmalar
Studies on Pichia pastoris alcohol dehydrogenase (ADH3) promoter
  1. Tez No: 433043
  2. Yazar: FİDAN ERDEN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Pichia pastoris, biyoteknoloji, ilaç endüstrisi ve akademik araştırmacılar tarafından yaygın olarak tercih edilen ökaryotik bir ekspresyon sistemidir. Son zamanlarda, P. pastoris üzerine, hem endüstriyel ölçekte hem de araştırma laboratuvarları tarafından yapılan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak, hala P. pastoris metabolizmasında açıklığa kavuşmamış veya tam olarak bilinmeyen mekanizmalar vardır. Bunlardan biri de etanol metabolizmasının düzenlenmesidir. P. pastoris'in etanol metabolizmasında rol alan başlıca ADH genleri önceki çalışmamızda tarafımızdan tanımlanmış ve karakterize edilmiştir. Bu genlerden, etanol tüketiminden sorumlu olduğu belirlenen ve etanol içeren besiyerinde yüksek seviyede ekspres olan ADH3 geninin promotoru üzerine moleküler düzeyde bir çalışma bulunmamakta ve ADH3 promotorunun regülasyonu bilinmemektedir. Bu çalışmada P. pastoris ADH3 promotorunda silme analizleri ile aktivasyonundan ve represyonundan sorumlu düzenleyici DNA bölgeleri araştırılmıştır. Promotor aktivitesini arttırıcı aktivatör bölgeleri ilave edilmesi ve promotor aktivitesini azaltıcı represör bölgelerin silinmesi ile beş farklı sentetik promotor oluşturulmuş ve en yüksek aktiviteye sahip sentetik promotor fermentör koşullarında doğal ADH3 promotoru ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pichia pastoris, ADH3 promotoru, sentetik promotor, promotor analizi, fermentasyon
Özet (Çeviri)
P.pastoris is widely used as an eukaryotic expression system by biotechnology, pharmaceutical industry and academic researchers. Recenty, there are a number of studies on P. pastoris at laboratory and industrial scale. However, some mechanisms of P.pastoris are still unknown or not clear. One of these unexplored mehcanisms is the regulation of ethanol metabolism. ADH genes which involves in P.pastoris ethanol metabolism were indentified and characterized in our previous study. The gene responsible for consumption of ethanol was determined as the ADH3 gene and it was highly expressed on ethanol as subtrate source. However, the regulation of the ADH3 promoter at molecular level is not known yet. In this study, regulatory DNA regions that are responsible for activation and repression of the ADH3 promoter of P. pastoris were investigated by deletion analyses. Five different synthetic promoter were constructed by adding up-regulatory sites and deletion of down-regulatory sites and the best synthetic promoter which had highest activity was compared with the native ADH3 promoter at fermentor scale. KEYWORDS: Pichia pastoris, ADH3 promoter, synthetic promoter, promoter analysis, fermentation