Çocuklarda beden kitle indeksi ile antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu ve bazı kan parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assessment of the relationship between body mass index, anthropometric measurements and some blood parameters in children
  1. Tez No: 433064
  2. Yazar: NESRİN KIR ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Obezite, tanısı en yaygın BKI ile konulan, vücut yağının aşırı arttığı bir hastalıktır. Yağ deposunun artması ile artan adiposit aktivite, daha fazla metabolik ve kardiyovasküler komplikasyonlara sebep olur. Çocukluk çağı obezitesi, uzun süreli morbidite, yaşam kalitesinde düşüş ve erken ölüm ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı çocukların beden kitle indeksi ile antropometrik ölçümleri, vücut kompozisyonları ve bazı kan parametreleri arasındaki ilişkileri incelenmektir. Bu araştırma Başakşehir Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Birimi'ne başvuran 10-15 yaş grubu 67 adet çocuğun, boyu ve vücut ağırlığı, biyoelektrik impidans yöntemiyle total yağ yüzdesi, yağ kütlesi, yağsız kütle ve total vücut su ağırlığı, kolların, bacakların ve gövdenin yağ yüzdesi, yağ kütlesi, yağsız kütlesi; açlık kan glikozu, total kolesterolü, HDL ve LDL kolesterol ve trigliserit, AST, ALT, TSH, Serbest T4 ve hemogram değerleri ölçülmüştür. Çocuklarda BKI z skor sınıflandırmasına göre yağ yüzdeleri, normal kiloluda (BKI z skor < 1SD) %18.7, kilolularda (BKI z skor ≥ 1SD - < 2 SD) % 27.3, obezlerde (BKI z skor ≥ 2SD - < 3SD) %33.8, aşırı obezlerde (BKI Z skor ≥3 SD) % 37.7 dir. Obez olan ve olmayan kızların gövde yağ yüzdeleri arasındaki ilişki anlamlıdır (p=0.01). Obezitenin oluşmasıyla birlikte açlık kan şekeri (AKŞ) ve total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit (TG) değerinde artış ve HDL kolesterol değerinde azalma saptandı. Obez olmayan çocuklarda bozulmuş glikoz toleransı (BGT) (AKŞ>100 mg/dl), TG>150 mg/dl, HDL
Özet (Çeviri)
Obesity, which is placed with the most commonly diagnosis BMI , is a disease of excess body fat increased. İncreasing with the increase of the fat stores, adipocyte activity causes more metabolic and cardiovascular complications. Childhood obesity is associated with long-term morbidity, decrease in quality of life and premature death. The aim of the this study, in children,according to body mass index, is to examine the relationships between some antropometric measurement, body composition and blood parameters. İn this research, in Başakşehir State Hospital Nutrition and Diet Unit, 10-15 ages 67 child's height and body weight , total fat percentage, fat mass, lean mass and total body water weight, arms , legs and body fat percentage, fat mass , fat free mass with BIA method; fasting blood glucose , total cholesterol, HDL and LDL cholesterol and triglycerides , AST, ALT , TSH, Free T4 and complete blood count were measured. According to BMI z-score classification in children fat percentage , normal weight ( BMI z score < 1SD ) 18.7 % , overweight ( BMI z score ≥ 1SD - 100 mg / dL) , TG > 150 mg / dL , HDL