6-17 yaş çocuklarda obezite ile pentraksin-3 ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and pentraxin-3 in children aged 6-17
  1. Tez No: 838954
  2. Yazar: MERVE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Obezite, yağ dokusunda sağlığı bozacak ölçüde anormal ve aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Obezite kronik düşük dereceli sistemik inflamasyon ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışma ile bir grup obez ve normal kilolu 6-17 yaş çocuklarda pentraksin-3 (PTX-3)'ün antropometrik ölçümler (vücut kompoziyonu), kan lipidleri, glisemik indeks, diyet içeriği ve fizik aktivite düzeyi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu eşleştirilmiş grup çalışması Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Çocuk Endokrinoloji ve Genel Çocuk Sağlığı Bilim Dalları ortaklığında yapılmıştır. Çalışmaya 91 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar Vücut Kitle İndeksi Standart Deviasyon Skoru (VKİ SDS)'a göre iki gruba ayrılmıştır:“Normal Grup”(VKİ SDS
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is defined as anormal and excessive accumulation of fat in adipose tissue resulting in the impairment of health. Obesity has been associated with chronic low-grade systemic inflammation. This study aimed to examine the relationship between pentraxin-3 (PTX-3) and anthropometric measurements (body composition), blood lipids, glycaemic index, dietary content and physical activity level in obese and normal-weight children aged 6-17 years. Method: This paired group study was conducted in Çukurova University Faculty of Medicine, in collaboration with the Department of Public Health and Department of Paediatrics' Endocrinology and General Paediatrics Subdepartments. A total of 91 children included in the study were divided into two groups by the Body Mass Index Standard Deviation Score (BMI-SDS):“Normal Group”(BMI-SDS