Van yöresinde yetiştirilen elma çeşitlerinde vitamin c ve bazı mineral düzeylerinin belirlenmesi
Determination of vitamin c and some level of mineral Van grown around the apple variety
- Tez No: 433068
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, Van yöresinde yetiştirilen elmalarda vitamin C ve mineral düzeylerinin belirlenmesi üzerine çalışmalar yapılmış ve elmadaki vitamin C düzeyi, HPLC-UV metodu ile tayin edilmiştir. Çalışmanın bir diğer uzantısında ise Van yöresinde yetiştirilen elma türlerinin mineral değerleri; atomik absorbsiyon metodu kullanılarak mineral bakımından karakteristik sonuçları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, vitamin C düzeyinin standartlara yakın, mineral değerlerinin ise standartların üzerinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, vitamin C in apples grown in Van region and the work carried out to determine the mineral levels and vitamin C levels in apples, has determined by HPLC-UV method. If you're an extension of the study using the atomic absorption method other mineral values of apple varieties grown in Van region studied the characteristics results in terms of minerals. According to the obtained results, similar to standard vitamin C levels, it was concluded that the mineral values over the standard.