İzokinol-sübstitüe triazol ve piran türevlerinin sentezi
Isoquinoline-substituted triazole and pyran derivatives: Synthesis and computation
  1. Tez No: 433069
  2. Yazar: DUYGU YENİDEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Heteroaril-sübstitüe homoproparjil sistemleri biyolojik olarak aktif bir çok kompleks molekülün sentezi için önemli başlangıç maddeleridir. Bu çalışmanın temel stratejisi izokinolin-sübstitüe homoproparjil alkolden başlayarak çeşitli triazol ve piran türevlerini sentezlemektir. Tezin birinci bölümünde, izokinolin-sübstitüe homoproparjil alkol türevi çeşitli aril ve alkil halojenürlerle tek-kap sentez metoduyla tepkimeye sokularak biyolojik aktivite gösterme potansiyeline sahip yeni 1,4-disübstitüe 1,2,3-triazol türevleri yüksek verimlerle (%42-%88) elde edilmiştir. İkinci bölümde, izokinolin-sübstitüe homoproparjil alkol O-alilleme yapılarak enin sistemine dönüştürülmüş ve halka kapanma metatezi ile dihidropiran türevi elde edilmiştir. Ayrıca, enin yapısı molekül içi Pauson-Khand tepkimesi ile yeni siklopentenon-kaynaşmış piran türevine dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Heteroaryl-substituted homopropargyl alcohols are important starting compounds for the synthesis of many biologically active complex molecules. The main synthetic strategy of this study is the synthesis of various triazole and pyran derivatives starting from isoquinoline-substituted homopropargyl alcohol. In the first part of the study, isoquinoline-substituted homopropargyl alcohol was reacted with various aryl and alkyl halides by one-pot synthesis method and novel 1,4-disubstituted 1,2,3-triazole derivatives were obtained with high yields (42%-88%). In the second part, isoquinoline-substituted homopropargyl alcohol was converted to enyne system by O-allylation and then dihydropyran derivative was obtained by ring closing metathesis. Moreover, enyne structure was converted to novel cyclopentenone-fused pyran derivative via intramolecular Pauson-Khand reaction.