Üçüncü mertebeden diferansiyel denklemlerde kararlılık, sınırlılık ve yakınsaklık
On the stability, boundedness and convergence of solutions to certain ordinary differential equations of third order
  1. Tez No: 433075
  2. Yazar: KALSUM ABDULRAHMAN MUHAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üçüncü mertebeden lineer olmayan belli formdaki diferansiyel denklemlerin çözümlerinin kararlılık, sınırlılık ve yakınsaklığı ile ilgili olarak literatürde yapılmış bulunan bazı çalışmaları araştırmacıların dikkatine sunmaktır. Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde sırasıyla tez konusu ile ilgili literatürde yapılan bazı çalımalar özetle verildi. Ayrıca bu tezde kullanılacak materyal ve yöntem belirtildi ve ilave olarak da teze ait temel kavramlar, tanım ve teoremler sunuldu. Dördüncü bölümde üçüncü mertebeden lineer olmayan belli formdaki diferansiyel denklemlerin çözümlerinin karalılığı ve asimptotik davranışları ile ilgili olarak literatürde yer alan bazı çalışmalara yer verildi. Beşinci bölümde ise, üçüncü mertebeden lineer olmayan belli formdaki diferansiyel denklemlerin çözümlerinin sınırlılık davranışları ile ilgili olarak literatürde yer alan bazı çalışmalara yer verildi. Son olarak, altıncı bölümde ise, üçüncü mertebeden lineer olmayan belli formdaki diferansiyel denklemlerin çözümlerinin yakınsaklık davranışları ile ilgili olarak literatürde yer alan bazı çalışmalara yer verildi. Bu tez çalışmasının tamamı bir derlemeden ibarettir. Orijinal sonuç içermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to submit the scientific works done in the literature related to the stability, asymptotic behaviors, boundedness and convergences of solutions to the attention of the readers. This thesis consists of six chapters. In the first, second and third chapter, respectively, we summarized the works done in the literature with respect to the subject of thesis, the materials and methods used in the thesis and the fundamental definitions and theorems which are related to the thesis. In the fourth chapter, we discuss the stability and asymptotic behaviors of solutions of certain nonlinear differential equations of third order, which exist in the literature. In the fifth chapter, we discuss the boundedness of solutions of certain nonlinear differential equations of third order, which exist in the literature. In the final chapter, chapter six, we discuss the convergence of solutions of certain nonlinear differential equations of third order, which exist in the literature. This thesis is a compilation of works on stability, asymptotic behaviors, boundedness and convergences of solutions of certain non-linear differential equations of third order from the literature. It does not include any original new result, but it may be considered as a survey.