Bazı birinci ve ikinci mertebeden gecikmeli diferansiyeldenklemlerin çözümlerinin kararlılık analizleri
Stability analysis of solutions of some first and secondorder delay differential equations
- Tez No: 948796
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması sekiz bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü“Giriş”başlığı altında verilmektedir. Tezin ikinci bölümü ise“Kaynak Bildirişleri”başlığı altında düzenlenmektedir. Tezin ikinci bölümünde, tez konusu ile ilgili literatürde yapılmış bulunan bazı bilimsel çalışmalara ve temel kitaplara verilmektedir. Tezin üçüncü bölümün de bu tezde kullanılacak olan materyal ve yöntem verilmektedir. Tezin dördüncü bölümünde ise bazı birinci ve ikinci mertebeden gecikmeli diferansiyel denklemler ilgili temel tanımlar, çözümlerin varlığı ve tekliği ile ilgili bazı teoremler ve temel bilgiler verilmektedir. Tezin beşinci bölümünde ise, ikinci mertebeden gecikmeli lineer bir diferansiyel denklem için kararlılık ele alınmaktadır. Tezin altıncı bölümünde ise, ikinci mertebeden gecikmeli bazı diferansiyel denklemlerin çözümlerinin kararlılığı ve sınırlılığı ele alınmaktadır. Tezin yedinci bölümünde ise, nötral bir diferansiyel denklem için kararlılık ve sınırlılık ele alınmaktadır. Son olarak, tezin sekizinci bölümünde ise, tez çalışması ile ilgili sonuç ve bulgulara ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. The first chapter of the thesis is given under the title“Introduction”. In Chapter 2 of this thesis is arranged under the title as“Literature Review”. In this chapter, some papers and basic books, which are related to the content of the thesis and can be reached in the pertaining literature are given. In Chapter 3 of this present thesis, the materials and methods to be utilized in this thesis are given. In Chapter 4 of this thesis, some basic definitions about some first and second order delayed differential equations, some theorems about the existence and uniqueness of solutions and basic information are given. In Chapter 5 of this thesis, stability is discussed for a second-order linear differential equation with delay. In Chapter 6 of this thesis, the stability and boundedness of the solutions of some second-order delayed differential equations are discussed. In the Chapter 7 of the thesis, stability and boundedness for a neutral differential equation are discussed. Lastly, in the Chapter 8 of the thesis, the results and findings related to the thesis study are discussed.