Seyhan (Adana) ilçesine ait rekreasyon alanlarında peyzaj amaçlı kullanılan süs bitkileri
Ornamental plants used for landscape design in the recreation areas of Seyhan district (Adana)
  1. Tez No: 433083
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma 2013-2015 yıllarında, Adana'nın Seyhan ilçesinin kent içindeki rekreasyon alanlarında kullanılan süs bitkilerinin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini bitki örnekleri, fotoğraflar ve floristik listeler oluşturmaktadır. Bu materyal ve veriler Merkez Park, İnönü Park, Atatürk Park, Mimar Sinan Park, Dilberler Sekisi, Baraj yolu ve peyzajı yapılmış cadde ve kavşaklarda ki araştırmalar sonucunda elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, 36 takım, 65 familya ya ait 159 tür süs bitkisi tespit edilmiştir. Bu süs bitkileri 58 ağaç, 41 çalı, 17 sarılıcı ve tırmanıcı, 28 mevsimlik, 12 çim ve yer örtücü ve 3 tanesi kaya ve su bitkilerinden oluşmaktadır. Tespit edilen 159 türün 117 tanesi çok yıllık, 42 tanesi tek yıllıktır. Bu türlerin 112 adeti çift çenekli, 47 adeti ise tek çeneklidir. Bu türlerin 81 tanesi doğal, 78 tanesi egzotiktir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to identify flora of ornamental plants which are used atrecreation area in the centrum of Seyhan District, Adana Province in 2013-2015. Plant species, photographs and flori list constitute the material of the research. Those materials and data were obtained as result of the research on Merkez Park, İnönü Park, Atatürk Park, Mimar Sinan Park, Dilberler Sekisi, Baraj Yolu and streets and roundabouts where landscape design has already been done. According to result, gained from research , 159 species ornamental plants, which belong to 36 group, 65 family, have been determined. Those ornamental plants are 58 trees, 41 shrubs, 17 twining and climbing, 28 seasonal, 12 grass and annual. 122 ofthose species are double-cotyledoned, 47 of them are single-cotyledoned. 81 of those species are natural, 78 of them are exotic.