Yüksek dozda glikoza maruz bırakılan H9C2 hücre serisinde sırt1 gen ekspresyonu ve sırt1'i hedef alan miRNA'lar arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between sirt1 targeting miRNAs and sirt1 gene expression exposed to high levels of glucose in H9C2 cell line
  1. Tez No: 433112
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı hiperglisemi ile karakterize olan diyabette SIRT1'i hedef alan miRNA'lar arasındaki ilişkiyi ve SIRT1 gen ekspresyonunun rolünü belirlemektir. H9c2 rat kardiyomiyositleri yüksek dozda glukoza maruz bırakıldıktan sonra SIRT1 ekspresyon düzeyleri RT-PCR ve Western Blot yöntemleriyle analiz edilmiştir. miRNA hedef tahmin algoritmaları kullanılarak, SIRT1'i hedefleyen muhtemel miRNA'lar belirlenmiştir. Detaylı bir şekilde in silico analizler kullanıldıktan sonra SIRT1 genini hedefleyen 86 miRNA belirlenmiştir. miR-181d, miR-135a, miR-135b, miR-181b-1-3p, miR-369-3p, miR-487b, miR-361, miR-204, miR-30d, miR-23a, miR-9 ve miR-323'in ekspresyon düzeyleri anlamlı bir şekilde artmıştır. Çalışmamızda SIRT1 protein düzeylerinin normal doz glukoza göre 1,9 kat arttığı belirlenmiştir. Diyabetik kardiyomiyopati gelişiminde ve önlenmesinde SIRT1'i hedefleyen miRNA'ların etkili olabileceğini ve çalışmamızın daha kapsamlı çalışmalara ışık tutacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the role of SIRT1 gene expression and relationship between SIRT1 targeting miRNAs on hyperglycemia which characterizes diabetes. SIRT1 expression levels were analyzed by RT-PCR and Western Blot methods after the exposure of the H9c2 rat cardiomyocyte cells to high levels of glucose. Using miRNA target prediction algorithms, miRNAs that possibly target SIRT1 were identified. 86 miRNAs targeting SIRT1 gene identified after using detailed in silico analysis. miR-181d, miR-135a, miR-135b, miR-181b-1- 3p, miR-369-3p, miR-487b, miR-361, miR-204, miR-30d, miR-23a, miR-9 and miR- 323 expression levels elevated statistically significant. In our study it was found that SIRT1 protein levels were increased 1,9 fold in H9c2 exposure to normo glucose levels than higher glucose levels. We think that SIRT1 targeting miRNAs in development of diabetic cardiomyopathy and its prevention could be effective and our study sheds light to further comprehensive study.