Günübirlik cerrahi uygulama geçiren çocuk ve adölesanlara ameliyat sonrası uyanma sürecinde dinletilen müziğin hastanın kaygı durumu ve yaşam bulgularına etkisi
The effects of music, which is listened to the children and adolescants undergoing day surgery during postoperative waking up period, on anxiety state and vital signs of patient
- Tez No: 433123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı cerrahi klinikte günübirlik cerrahi uygulama geçirecek olan çocuk ve adölesanlara ameliyat sonrası uyanma sürecinde dinletilen müziğin hastanın kaygı durumuna ve yaşam bulgularına etkisini incelemektir. Yarı deneysel olarak yapılan araştırma, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Cerrahi Servisi Ameliyat Sonrası Uyandırma Ünitesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Cerrahi Klinik'e başvurmuş olan ve genel anestezi ile günübirlik cerrahi uygulama geçirecek olan 9 – 17 yaş çocuk ve adölesanlar oluşturmaktadır. Örneklemini ise; yapılan güç analizi sonrası, çocuk cerrahisi servisinde günübirlik cerrahi müdahale geçiren 65 çalışma ve 65 kontrol grubu olmak üzere 130 hasta oluşturmuştur. Veri toplamada, çocuk ve adölesanların tanıtıcı özelliklerini içeren“ Çocuk ve Adölesan Bilgi Formu”, çocuk ve adölesanların kaygı durumlarını değerlendirmek için“Çocuk İçin Durumluk ve Sürekli Kaygı Envateri”,“müzik çalar”ve“Ameliyat Öncesi ve Sonrası Yaşam Bulguları Kayıt Formu”(nabız, diastolik ve sistolik kan basıncı, oksijen satürasyon değerleri, solunum sayısı, ateş) kullanılmıştır. Hastalara ameliyat öncesi çocuk ve adölesan tanıtım formu, durumluk ve sürekli kaygı envanteri, ameliyat öncesi ve sonrası yaşam bulguları kayıt formu uygulanmıştır. Uyanma sürecinde çalışma grubuna müzik terapiden sonra, durumluk kaygı envanteri, ameliyat öncesi ve sonrası yaşam bulguları kayıt formu uygulanmıştır. Kontrol grubuna uyandığında durumluk kaygı envanteri ve ameliyat öncesi ve sonrası yaşam bulguları kayıt formu uygulanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistik, Mann – Whitney U, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi ve gruplar arasında sayısal olmayan değişkenler için ki – kare testi kullanılarak veriler istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. İlk değerlendirmede hastaların durumluk ve sürekli anksiyete toplam puanları arasında fark yoktur. Müzik terapi sonrası çalışma grubunda nabız, diastolik ve sistolik kan basıncı, solunum sayısında azalma olmuştur. Ameliyat sonrası dönemde kontrol grubunun toplam durumluk anksiyete puanında artma, çalışma grubunun toplam durumluk anksiyete puanında azalma olmuştur. Ameliyat sonrası uyanma sürecinde çocuk ve adölesanlara dinletilen müzik anksiyete seviyesini azaltır. Müzik terapi; nabız, diastolik ve sistolik kan basıncı, solunum sayısı değerlerine olumlu etkileri olan ve yan etkisi olmayan etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
This semi-empirical study is conducted at the After Surgery Wake-up Unit of the Surgery Department of the Ege University Children's Hospital. Children and adolescents of age 9-17 that applied for a day surgery under general anesthesia at the Ege University Cildren's Hospital Surgery Clinique form the population of this study. Following a power analysis, the sample is composed of 130 patients, 65 in the experimental group and 65 in the control group, who went under day surgery at the children's surgery unit. For data collection:“Child and Adolescent Information Form”that contains descriptive properties of the children and adolescents;“State-Trait Anxiety Inventory for Children,”to assess the anxiety levels of the children and adolescents;“music player”, and“Pre and Post Surgery Vital Signs Form”(pulse, diastolic and systolic blood pressure, oxygen saturation values, respiratory rate, temperature) are used. Child and Adolescent Information Form, State-Trait Anxiety Inventory, and Pre and Post Surgery Vital Signs Form for each patient are applied before the surgery. After receiving music therapy during the wake-up period, the experimental group is applied trait anxiety state, and pre and post surgery vital signs form. Control group received the trait anxiety state, and pre and post surgery vital signs form after they woke-up from the surgery. A statistical analysis of the findings is done through, descriptive statistics, Mann- Whitney U, significance testing of the difference of the means, and chi-square test of the qualitative variables. Initial results suggest that there is no difference between the total state-trait anxiety scores of the patients. After the music therapy, pulse, diastolic and systolic blood pressure, and respiratory rate of the patients in the experimental group decreased. During the post-surgery period, total state anxiety score of the control group increased and the experimental group decreased. Music therapy to children and adolescents during the wake-up period after a surgery decreases anxiety. Without any side effects, music therapy is an effective tool that has positive effects on pulse, diastolic and systolic blood pressure, and respiratory rate levels.