Hemşirenin evde destek programının, oral antikoagülan (varfarin) tedavisi alan hastaların öz-yönetimine etkisi
The effect of nurse home-support programme on self-management of the patients receiving oral anticoagulation (warfarin) therapy
- Tez No: 433151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kardiyoloji, Public Health, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Giriş: Varfarin yaygın olarak kullanılan oral antikoagülanlardandır ve tromboemboliyi önlemeye yardımcıdır. Randomize kontrollü araştırmalarda, evde hemşire izleminin hastaların öz-yönetim stratejilerini (ilaç yönetimi, beslenme, kendi kendine test yapabilme ve kendi kendine izlem) kullanarak tedavi memnuniyetini artırdığı, klinik izleme göre maliyet-etkili olduğu ve rutin hastane bakımına göre daha etkili sonuçlar sağladığı saptanmıştır. Araştırmada amaç, hemşirenin evde destek programının, oral antikoagulan (varfarin) tedavisi alan hastaların öz-yönetimine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel izlem araştırması, gönüllü 36 hasta ile 2012-2014 yılları arasında ev ziyareti yapılarak (12 ay izlem) yürütüldü. Deney (18 kişi) ve kontrol (18 kişi) grupları yaş, hastalığın türü ve hastalık süresine göre randomize edildi. HAS-BLED kanama riski skoru, Duke Antikoagülan memnuniyet ölçeği (DAMÖ) öz-yönetim davranışları formu ile veriler toplandı. Deney grubunda, 6 saat süren iki eğitim oturumu ile hastalar eğitildi. Hastaların kanama riski skoru, yan etkiler, öz-yönetim davranışları ve antikoagülan memnuniyeti değerlendirildi. Veriler sıklık, regresyon, Wilcoxon işaretli sıralar testi, bağımlı ve bağımsız örneklerde T testi, Mann-Whitney U testi, Friedman testi ve ki-kare analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 62.27±12.36 (31-79 yaş), %47.2'si kadın, %86.1'i evli idi. Deney grubunun, HAS-BLED kanama riski ortalaması araştırma öncesi dönemde yüksek risk göstermekte iken (3.33±.49). araştırma sonrasında, HAS-BLED ortalaması deney grubunda anlamlı düzeyde azaldı (2.0±.77). Deney grubunda (4.06±.64), genel sağlık algısı araştırma sonunda kontrol grubuna (2.39±.85) göre daha iyi düzeyde algılandı. Araştırma öncesi döneme göre, DAMÖ ortalaması deney grubunda 66.3±22.4 ve kontrol grubunda 94±25.7 idi.
Özet (Çeviri)
Background: Warfarin is the most widely prescribed oral anticoagulant that helps many patients to protect thromboembolism. In randomized controlled trials it has been shown that nurse home-support has increased the satisfaction of the patients by using patient self-management strategies (medication management, nutrition management, self-testing, self-monitoring), and has been more cost-effective and superior to both standard hospital care monitoring. The aim of the study is to determine the effect of nurse home-support programme on self-management of the patients receiving oral anticoagulation (Warfarin) therapy. Methods: The study as a randomized controlled group trial were implemented by selected eligible 36 volunteer patients for 12 months home visiting in 2012-2014. The patients were randomized to either intervention (18 patients) or control group (18 patients) according to the age, type of illness and duration of illnesses. Data were collected using with HAS-BLEED bleeding risk score, Duke Anticoagulation Satisfaction Scale (DASS) and self-management behaviours form. The intervention group trained comprising three training sessions of 6 hours duration. We examined the bleeding risk scores, potential and preventable warfarin-related complications, patient self-management behaviors, and patients' satisfaction. Data were evaluated by frequencies, regression, Wilcoxon signed-rank test, paired samples t-test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Friedman's test and Chi-square analysis. Results: Mean age of the patients' was 62,27±12.36 (31-79 years), 47.2% of the participants were female, 86.1% were married. Intervention group patients' HAS-BLED bleeding scores showed higher risk bleeding (3.33±.49) in the pre-study period but at the end of the research HAS-BLED scores were decreased in this intervention group (2.0±.77). Intervention group has perceived general health status higher (4.06±.64) than the control group (2.39±.85) in the post-test..