Tüm cilt elektron ışınlamalarında TLD ve diyot dozimetreler kullanılarak yapılan in vivo doz ölçümlerinin insan fantomu üzerinde dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric evaluation of total skin electron irradiation in-vivo dose measurements using diode and thermoluminescence dosimeters on human phantom
- Tez No: 433160
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ANACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm cilt elektron ışınlamalarında (TSEI); geniş tedavi yüzeyleri, uzak kaynak cilt mesafeleri (KCM) ve uzun fraksiyonasyon şemaları kullanılmasından dolayı verilen dozun doğruluğu in-vivo dozimetri sistemleri kullanılarak saptanmalıdır. Bu çalışmanın amacı Stanford tekniği kullanarak yapılan TSEI'da TLD ve yarı iletken diyot dedektör in-vivo dozlarının karşılaştırılması ve rutin kullanımlara uygun olan dozimetri sisteminin belirlenmesidir. TLD ve diyot dedektörlerle yapılan doz profil ölçümleriyle Stanford tekniği uygulanmakta olan TSEI'larında 90±19o olan tedavi açısı doğrulanmıştır. TLD kalibrasyonu yapılmıştır. Diyot kalibrasyonu için elde edilen paralel plan iyon odası doz okumalarından MU başına cGy değeri hesaplanmıştır. Stanford tekniği kullanılarak her bir alan için 55 MU doz verilmiş ve toplam 12 alan ile tam tedavi uygulanmıştır. İnsan fantomu üzerinde belirlenen 17 farklı cilt noktasında tam tedavi uygulanarak TLD ve diyot detektörle in-vivo doz ölçümleri alınmıştır. Ortalama cilt dozları TLD ve diyot için sırasıyla: 119 ve 118 cGy olarak bulunmuştur. Elde edilen TLD ve diyot in-vivo doz sonuçları biribiriyle karşılaştırılmış ve tedavi dozuna (120 cGy) yakınlıkları kıyaslanmıştır. Her iki dozimetri sistemiyle ölçüm yapılan noktaların aldıkları dozlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda klinik uygulamalarda TSEI tedavilerinde her iki dozimetri sisteminin de kullanılabileceği uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In total skin electron irradiation (TSEI), the accuracy of the applied dose should be determined using in vivo dosimetry systems due to wide treatment surface, long skin surface distance (SSD), long fractionation schemas. The aim of this study is to compare TLD and semiconductor diode detector in-vivo doses in total skin electron irradiations performed using Stanford Technique and determine the dosimetric system suitable to clinic for routine use. The gantry angles 90±19o has been checked in total skin electron irradiation that is implemented using the Stanford technique and profile measurements performed with TLD and diode detector. The cGy value per MU has been calculated from the dose readings of parallel plate ionization chamber obtained for the diode calibration. Having used Stanford Technique, 55 MU dose has been given to each field and full treatment has been applied with a total of 12 areas. TLD and diode detector dose measurements were performed imposing full treatment to 17 different skin point on human phantom. Average skin dose for TLD and diode was found to be 119 and 118 cGy respectively. TLD and diode in-vivo dose results was compared and their proximity to the treatment dose (120 cGy) was evaluated. There was no statistically significant difference between the dose of the points measured with both dosimetry systems. In line with these results, it is understood that the use of both techniques in all skin electron irradiation treatment performed in a clinic is convenient.