Hemşirenin yürüttüğü eğitim ve İzlem programının çocukların güneşten korunma davranışlarına etkisi
The effect of nurse health education and follow-up programme on sun protection behaviors of children
  1. Tez No: 433178
  2. Yazar: ÖZÜM ERKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Giriş: Yaşam boyu güneşe maruziyetin yaklaşık %25'i 18 yaş öncesinde oluşmaktadır. Çocukluk döneminde maruz kalınan ultraviyole radyasyon dozu ile erişkinlik döneminde ortaya çıkan deri kanserleri arasındaki anlamlı ilişki, bu dönemde uygulanacak güneşten korunma davranışlarının önemine dikkat çekmektedir. Koruyucu sağlık davranışlarını kazandırmada, okul çağı çocuklar kolay ulaşılabilir bir konumdadır. Araştırmada amaç, hemşirenin yürüttüğü eğitim ve izlem programının çocukların güneşten korunma davranışlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü prospektif deneysel izlem araştırması, Şubat-Ekim 2014'te gerçekleştirildi. Araştırma, İzmir ili Karşıyaka ilçesindeki 25 okuldan amaca uygun olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen orta ekonomik düzeydeki ailelerin çocuklarının öğrenim gördüğü iki okulda yürütüldü. Araştırma öncesinde Fitzpatrick sınıflaması ile 260 çocuğa risk değerlendirmesi yapıldı. Riskli bulunan 144 çocuktan ebeveyni ve kendisine ait yazılı izni olanlar; yaş, cinsiyet ve deri fototipine göre randomize edildi. Randomizasyonda; tabakalama ve bloklama kullanılarak, deney (n:40) ve kontrol (n:40) grubuna atama yapıldı. Araştırmada %5 hata ve %80 güvenle etki büyüklüğü 0.73 olarak belirlendi. Teoriler üstü modele dayandırılan çalışmada; veriler tanıtıcı veri formu, güneşten korunma değişim aşamaları, güneşten korunma davranış ölçeği, çocuk ve ebeveyn güneşten korunma değişim aşaması formları, karar dengesi ölçeği, güneşten korunma öz yeterlilik ölçeği ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Ölçeklerin, Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Aygün ve Ergün (2013) tarafından yürütülmüştür. Deney grubuna, güneşten korunma davranışları konusunda altı oturumda eğitim verildi. Eğitim sonrası (15.gün,1.ay,2.ay) hatırlatma eğitimleri düzenlendi. Programın başlangıcında ve sonunda çocukların güneşten korunma davranışları, karar dengesi ve öz yeterlilikleri değerlendirildi. Veriler bağımsız iki örnek t testi ve tek yönlü varyans analizi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi ve ki-kare analizleri ile değerlendirildi. Çocuklar ve velilerinden, okul yönetimlerinden, yerel etik kuruldan ve ölçeklerin sahibinden yazılı onamlar alındı. Bulgular: Çocukların %50'si kız olup, yaş ortalaması 8.27±0.44 idi. Deri fototipleri açısından çocukların %22.5'i tip I, %41.2'si tip II, %36.3'sı tip III olarak değerlendirildi. Deney grubunun, güneşten korunma davranış ölçeği puan ortalaması araştırma öncesi 19.25±5.44 iken, araştırma sonrası dönemde anlamlı düzeyde yükseldi (33.05±4.23, p0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Approximately 25% of lifelong sun exposure is formed prior to the age of 18. A significant correlation between exposure to ultraviolet radiation in childhood and skin cancer in adulthood draws attention to the importance of sun protection behaviors to be applied in this period. School-age children are easily reachable to promote preventive health behaviors. The aim of the study is to determine the effect of nurse health education and follow up programme on sun protection behaviors of children. Methods: The study as a randomized controlled group trial was implemented in February- October 2014. Purposive non probability sampling was used to select 25 schools in Izmir Karşıyaka district and research was conducted in two schools where attending the children coming from medium families. Risk assessment for skin cancer was performed by Fitzpatrick classification with 260 children before the study. Out of these children, 144 were found to be risky and were randomized to intervention (n = 40) and control (n = 40) groups according to their age, gender, and skin type. In the survey, effect size was identified as 0.73 by a 5% error and 80% confidence. After obtaining the parents' and the children's written consents, data were collected through face-to-face interviews using with, the instruments (stages of change, the decisional balance scale, child and parental sun protection behavior form, self-efficacy form) on sun protection based on the transtheoretical model. Turkish validity and reliability study of the scale was conducted by Aygün and Ergün (2013). Intervention group were trained about sun protection behaviors in six sessions. Each session lasted 45 minutes. Refresher training was organized on the 15th day, on 1st month 2nd month after first session. At the beginning and at the end of the program, decisional balance and self-efficacy of children was evaluated. Data were analyzed by frequencies, regression, Wilcoxon signed-rank test, paired samples t-test, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Friedman's test and Chi-square test. Written consent was taken from children and their parents, schools and from the local ethics committee. Results: 50% of children were girl and the mean age was 8.27±0.44. Skin types were; 22.5% type I, 41.2% type II, 36.3% type III. While pretest mean score of sun protection behavior scale of intervention group was 19.25±5.44, after the research it increased significantly (33.05±4.23, p0.05) in the control group.