Hemşirenin yürüttüğü göz sağlığı geliştirme programının ilkokul öğrencilerinin göz sağlığını koruma davranışlarına etkisi
The effect of a visual health promotion program conducted by nurse on protecting visual health behaviours of elementary school students
  1. Tez No: 433189
  2. Yazar: NÜKHET KIRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Giriş: İlkokul öğrencilerinde, göz sağlığını koruyucu davranışların geliştirilmesine yönelik eğitim programının göz sağlığını koruma davranışlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü öntest-sontest düzeninde prospektif deneysel bir izlem çalışmasıdır. Araştırma Nisan-Kasım 2014 tarihleri arasında Aydın/Söke ilçesinde yer alan üç ilkokulda yürütüldü. Araştırmada 191 öğrenci (deney grubu:98; kontrol grubu:93) yer aldı. Öğrencilerin verileri sosyodemografik özelliklerini belirleyici veri formu, öğrencilerin ve ailelerinin çevresel ve göz sağlığı özelliklerini belirleyici veri formu, öğrencilerin göz sağlığı bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyici veri formu, velilerin çocuğun göz sağlığıyla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyici veri formu, öğretmenlerin çocuğun göz sağlığına yönelik bilgi, tutum ve davranış düzeylerini belirleyici veri formu olmak üzere toplam altı form kullanılarak toplandı. Araştırmacı tarafından göz sağlığını geliştirme programı hazırlandı. Deney grubundaki öğrencilere dört haftada iki gün olmak üzere göz sağlığını koruyucu davranışların arttırılmasına yönelik olarak düzenlenmiş eğitim programı uygulandı. Eğitim programı kapsamında deney grubu öğrencilere göz sağlığı bilgilendirme kitapçığı, veliler için çocuk göz sağlığı anne baba bilgilendirme kitapçığı ve öğrencilere yönelik eğitim CD'si ile eğitim sürecinin güçlendirilmesi sağlandı. Kontrol grubu öğrencilere herhangi bir girişim uygulanmadı. Veriler;, t testi, ki kare analizi, yüzde, Mann Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıra testi, Mcnemar testi ve lojistik regresyon ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırma grubundaki öğrencilerin yaş ortalaması 9±.45 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The effect of an educational programme developed for enhancing the behaviours regarding visual health among elementary school students is examined. Materials and methods: A randomized controlled pre and post-test experimental design with a prospective follow-up was applied for study. Research was implemented between April-November 2014 in three elementary schools which located in Söke/Aydın district. The subjects were 191 children (experimental group: 98; control group: 93). Data were collected by six forms designed to assess the sociodemographic characteristics of the students, family environment and visual health features of the students determining the properties and eye health of the students, parental attitudes towards the visual health, approaches and behaviors. The visual health promotion program was developed by the researcher. Students in the experimental groups underwent a biweekly and lasted for a four week period training program organized for improving the visual health. Within the scope of the training program, students were given educational booklets and CDs containing eye health information and parenthal awareness. The control group students did not receive such training and were given any educational materials. The collected data were statistically analyzed with t-test, Chi-square analysis, percentages, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks test, Logistic regression and Mcnemar's test. Results: The average age of the students was identified as 9±.45 years. After the training program, all the students in the experimental group who should wear glasses all the time, while only 53.3% wore in the control group.