Hemşirelerin bireysel ve mesleki otonomilerinin incelenmesi
Investigation of nurses' individual and professional autonomy.
- Tez No: 433188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Erikmen, E. (2015). Hemşirelerin Bireysel ve Mesleki Otonomilerinin İncelenmesi. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelikte Yönetim ABD, Yüksek Lisans Tezi, İzmir. Bu araştırma, hemşirelerin bireysel ve mesleki otonomi düzeylerini nasıl algıladıklarının belirlenmesi ve hemşirelerde otonomiyi etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerle yapılmıştır. Örnekleme gidilmeden, araştırmaya katılmayı kabul eden ve soru formunu eksiksiz yanıtlayan 214 hemşireden elde edilen verilerle araştırmanın analizi yapılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Bireysel Soru Formu, Sosyotropi- Otonomi Ölçeği (Sociotropi- Autonomy Scale) ve Hemşirelik Aktivite Ölçeği (Nursing Activity Scale) olmak üzere 3 form kullanılmıştır. Birinci bölümde, literatür bilgilerine dayalı olarak hemşirelerde otonomiyi etkilediği düşünülen faktörlere yönelik 7 soru içeren“Bireysel Soru Formu”bulunmaktadır.“Bireysel Soru Formu”hemşirelerin yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma yılı, daha önce başka bir kurumda çalışma durumu, mesleki pozisyonu ve çalışma şeklini belirlemeye yöneliktir. İkinci bölümde, özgün adı“Sociotropy- Autonomy Scale (SAS)”olan 60 maddelik“Sosyotropi- Otonomi Ölçeği (SOÖ)”kullanılmıştır. Üçüncü bölümde, hemşirelerin mesleki otonomi düzeylerini belirlemeye yönelik 30 maddeden oluşan Hemşirelik Aktivite Ölçeği (HAÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, hemşirelerin otonomi düzeyleridir. Bağımsız değişkenler ise, otonomiye etki edebileceği düşünülen yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma yılı, daha önce başka bir kurumda çalışma durumu, mesleki pozisyonu ve çalışa şeklidir. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 16.0 versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş, verilerin analizi için; Sayı ve Yüzde Dağılımları, Puan Ortalaması, Spearman's, Kolmogorow-Smirnov, Kruskal Wallis, Mann- Whitney U Testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; SOÖ' nin Sosyotropi alt boyutu için puan ortalaması 64.43 ± 15.72, Otonomi alt boyutu için puan ortalaması 81.31 ± 14.41, HAÖ'ne ilişkin genel puan ortalaması 2.72 ± 0.88 bulunmuştur. SOÖ Sosyotropi Alt Boyut Puan Ortalaması ile medeni durumları ve yaş grupları arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır (p 0.05). Sosyotropi alt boyutu için çalışmamız sonucunda araştırmaya katılan hemşirelerin sosyotropik kişilik özelliklerinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. SOÖ Otonomi Alt Boyut Puan Ortalaması ile medeni durumları, yaş, eğitim durumları, çalışma yılları, daha önce başka bir kurumda çalışma durumları, mesleki pozisyonları ve çalışma şekilleri arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmamıştır (p> 0.05). Özgürlük ve Yalnızlıktan Hoşlanma alt boyutu puan ortalaması ile çalışma yılları arasında anlamlı düzeyde ilişki saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Erikmen, E (2013). Investigation Of Nurses' Individual and Professional Autonomy. Ege University Institude of Medical Sciences, Nursing Management Department, Master Thesis, İzmir. This research is to determine how they perceive the leel of nurses' personel and proffessional autonomy and nurses conducted as a descriptive study in order to examine the factors tat affect autonomy. It has been carried out with nurses working at İzmir Bozyaka Training and Research Hospital. Data were collected from nurses who agreed participate in research (N= 214). Fort his study, in order to collet data Individual Questionnaire, Sociotropy- Autonomy Scale and Nursing Activity Scale were used in the third form. In the first part, based on the literature contains 7 questions for nurses factors thought to influence autonomy“Individual Questionnaire”are available.“Individual Questionnaire”nurses' age, marital status, education level, years of employment, work status before another institution, proffessional positions and operating mode included. In the second part, the original name“Sociotropy-Autonomy Scale (SAS),”the 60-item“Sociotropy-Autonomy Scale (SAS)”was used. In the third chapter, to determine the level of nurses' professional autonomy Nursing Activity Scale consisting of 30 items was used. The independend variables are age, marital status, educational level, years of employment, work status before another institution, proffessional positions and operating mode included. The evaluation of data has been held on computer by using SPSS version 16.0, as statistical method; Number and Percentage Distributions, Point Average, Spearman's, Kolmogorow-Smirnov, Kruskal Wallis, Mann- Whitney U were applied. At the end of study, average subscale points of the Sociotropy-Autonomy Scale 64.43 ± 15.72, sociotropy subscale points of the Sociotropy-Autonomy Scale 81.31 ± 14.41, the average score for the Nursing Activity Scale 2.72 ± 0.88 has been determined. The correlation between marital status, age and sociotropy is statictically significant (p0.05). According to the evaluation of the sociotropy subscale the nurses participated in study have mid-level autonomy. The correlation between age, marital status, educational status, years of employment, before working condition at another institution, professional position, operating mode and autonomy is statictically insignificant (p>0.05). Sepearetely Freedom and Solitude Points between years of employment statictically significant (p0.05).