İnfertil hastaların folikül sıvısında pestisit (organoklorin ve metabolitleri) araştırılması ve gebelik üzerine etkisi
Investigation of pesticides (organochlorine compounds) in human follicular fluid and its effects on pregnancy outcomes in IVF-icsi cycles
- Tez No: 433209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZEKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İnfertilite tedavisinde oosit toplama sonrası artık folikül sıvıda pestisit (orgonoklorin ve metabolitlerini) araştırmak, pestisit varlığının oosit gelişimi, embriyo kalitesi ve gebelik üzerine etkilerini değerlendirmek. Materyal Metod: Kasım 2014-Mayıs 2015 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran 98 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda klinik gebelik oranlarını etkileyen kadın yaşı, vücut kitle indeksi, infertilite tipi, infertilite süresi, ilk değerlendirmedeki bazal FSH, LH, E2, siklus boyunca maksimum E2 konsantrasyonları, tedavi tipleri, tedavide kullanılan ilaç dozları, oluşan ve transfer edilen embriyo sayıları, oosit kalitesi, embriyo kalitesi folikül sıvısında gaz kromatografi ve kütle spektrometresi yöntemi ile pestisit saptanmayan (pestisit negatif), folikül sıvısında pestisit saptanan (pestisit pozitif) gruplarda karşılaştırıldı. Klinik gebelik oranları ile pestisit maruziyetinin rolü araştırıldı. İstatistiksel değerlendirme için Mann Whitney U test ve Ki-Kare test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine pesticides (organochlorine and its metabolites) in follicular fluid in IVF-ICSI cycles, and to evaluate the effects of pesticides on oocyte quality, embryo quality and pregnancy outcomes. Methods: Between November 2014 and May 2015, follicular fluid samples collected from 98 women undergoing IVF-ICSI treatment in Akdeniz University Hospital at the Center for Reproductive Medicine and Infertility. Samples were analyzed by means of gas chromatography combined with mass spectrometry to examine the presence of pesticides in follicular fluid. In the study we compared pesticide positive group and pesticide negative group in terms of age, body mass index, infertility etiology, infertility duration, basal FSH, LH, E2, maximum E2 level in the cycle, total gonadotropin dosage used, total number of embryo that were developed and transferred, oocyte and embryo quality and clinical pregnancy rates. We used Mann-Whitney-U test, Chi Square test for statistical evaluation.