İn vitro fertilizasyona giden hastaların serum ve folikuler sıvısında vitamin, mikroelement, makroelement düzeylerini ve oksidatif ve antioksidan parametreleri araştırmak
Investigating in vitro fertilization patients' levels of vitamin, microelement, macroelement and oxidative and antioxidant parameters in serum and follicular fluid
- Tez No: 491748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA NUR TOLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnfertilite korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıl boyunca gebe kalınamaması olarak tanımlanmakta ve reproduktif dönemdeki kadınların %10-15'ini etkilemektedir. Günümüzde sıklığı giderek artan infertilite nedeni ile İVF yöntemlerine başvuru artmaktadır. Bu durum İVF yöntemlerinde tedavi başarısını arttırmaya yönelik çalışmalara hız kazandırmaktadır. Vücudumuzda bulunan vitamin ve mineraller, fertilite için gerekli olan folikulogenez, ovulasyon, embriyo gelişimi, implantasyon ve gebeliğin devamı gibi basamaklarda oldukça önemli roller üstlenmektedir. Vitamin ve mineral düzeyleri kan ve folikul sıvılarına yansımakta olup, çalışmadaki amacımız; infertilite nedeniyle İVF tedavisine giden hastalardan elde edilen serum ve folikul sıvısında vitamin B12, vitamin D, demir, Ca+2, folik asit, ferritin, homosistein, TAS ve TOS düzeylerini ölçmek, infertiliteye sebep olan faktör ile araştırdığımız parametrelerin ilişkisini ortaya koymak, araştırılan parametreler ile İVF başarısı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Çalışmamıza infertilite nedeniyle İCSİ-ET siklusu planlanan 80 kadın hasta dahil edildi ve hastalar infertilite etyolojisi olarak PKOS (n:20), açıklanamayan infertil (n:20), DOR (n:20) ve erkek faktör (n:20) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Tüm hastalara GnRH antagonist protokol ile KOS uygulandı. Folikuler gelişimleri TV-USG ile takip edilen hastaların iki veya daha fazla >17mm folikulu olduğunda rekombinant hCG ile ovulasyonu tetiklendi. hCG uygulamasından yaklaşık 36 saat sonra OPU işlemi uygulandı. OPU işlemi esnasında aspire edilen FS örnekleri ve aynı gün hastalardan alınan açlık venöz kan örnekleri 10 dakika 3000 rpm'de santrifuj edilip oluşan süpernatanlarından ayrılarak FS ve serumlar elde edildi. Tüm numuneler çalışacağı güne kadar -80°C'de saklandı. Hasta sayısı tamamlanınca FS ve serumlarda vitamin B12, folik asit, homosistein, vitamin D, Ca+2, ferritin, demir, TAS ve TOS düzeyleri ölçüldü. OSİ' leri hesaplandı. Elde edilen sonuçlar ile hastaların demografik verileri, bazal hormon değerleri, overyan stimulasyon özellikleri, embriyolojik verileri ve İVF başarısı göstergeleri arasında ilişki olup olmadığına bakıldı. Sonuç olarak; araştırdığımız parametrelerin serum ve FS düzeylerinin İVF başarısına etkisi olmadığı; serum folat düşüklüğünün PKOS etyopatogenezinde, serum homosistein yüksekliğinin ve FS demir düşüklüğünün DOR etyopatogenezinde, FS TOS ve OSİ yüksekliğinin açıklanamayan infertilitede etkili olabileceği görülmektedir. Daha büyük örneklemli randomize prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Infertility, described as inability to conceive despite regular unprotected sex after a year, affects %10-15 of reproductive-aged women. Nowadays, due to the increased rates of infertility, admission to in vitro fertilization (IVF) methods has increased. Therefore, studies, which seek the answer of how to increase the success rates of IVF methods, proliferate. Vitamins and minerals in the human body plays an important role in the steps, required for fertilization, such as folliculogenesis, ovulation, embryo development, implantation, and continuation of pregnancy. Vitamin and mineral levels in the body are reflected to blood and follicular fluid (FF) and the main goal of this study is investigating vitamin B12, vitamin D, iron (Fe), calcium (Ca+2), folic acid, ferritin, homocysteine, TAC (Total antioxidant capacity), and TOC (Total oxidant capacity) levels obtained from IVF patients through serums and follicular fluid and to study the relation between the levels of the mentioned substances and the IVF success. In this study, 80 women, planned for ICSI-ET cycle due to infertility, were considered and according to the infertility etiology, the patients were classified into four groups, PCOS (n:20), unexplained infertility (n:20), DOR (n:20), and male factor (n:20). KOS were administered to all patients with GnRH antagonist protocol. Follicular development of the patients were monitored by TV-USG and their ovulation was triggered with recombinant hCG when they had two or more follicles > 17mm. OPU process was applied approximately 36 hours following the hCG application. FF samples aspired during OPU process and fasting venues blood samples drawn the same day from the patients were centrifuged for 10 minutes in 3000 rpm and FF and serums were obtained by isolating the supernatants. All samples were stored at -80°C until they are analyzed. After the completion of sample collection, vitamin B12, folic acid, homocysteine, vitamin D, calcium (Ca+2), ferritin, iron (Fe), TAC, and TOC levels were measured in the collected FFs and serums. Then, OSIs were calculated. Through analyzing the obtained results, we have investigated whether a relation exists between patients' demographic profiles, basal hormone levels, ovarian stimulation conditions, embryologic data and IVF success parameters. In conclusion, it has been revealed that the serum and FF levels of the investigated parameters do not affect IVF success. The results suggest possible role of low serum folate on PCOS etiopathogenesis, elevated serum homocysteine and low FF iron (Fe) on DOR etiopathogenesis, elevated FF TOC and OSI on unexplained infertility. Randomized prospective studies with larger sample sizes are required.