Tibia pilon kırıklarında açık redüksiyon ve internal fiksasyon tedavisinin klinik sonuçları
Results of tibial pilon fractures treated with open reduction and internal fixation
  1. Tez No: 433220
  2. Yazar: ERKAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜRGÜDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada amacımız, açık redüksiyonla içten tespit uygulanan tibia pilon kırıklarının orta dönem klinik sonuçlarını incelemektir. 2002-2012 yılları arasında tibia pilon kırığı nedeni ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde cerrahi olarak tedavi edilmiş 20 pilon kırıklı hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 11 (%55)'i erkek, 9 (%45)'i kadın olan hastalarımızın yaş ortalaması 48.60 (18-85) idi. Hastaların ortalama izlem süresi 31.55 (aralık 20-48) aydı. Hastaların 9'u (%45) açık kırıktı. Gustillo-Anderson Sınıflamasına göre 2 (%10) hastada Tip 1, 4 (%20) hastada Tip 2, 2 (%10) hastada Tip 3a, 1 (%5) hastada Tip 3c açık kırık saptandı. Ruedi Allgöwer Sınıflandırmasına göre en sık 9 (%45)'ar hastayla Tip 1 ve Tip 2, 2 (%10) hastada da Tip 3 kırık görülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastalar fonksiyonel açıdan Weber ve AOFAS protokolüne göre değerlendirildi. Literatüre göre başarının daha düşük olduğu gözlendi. Bu durum ileri yaş hastaların varlığına (kemik kalitesine), açık kırığı olan hastaların çokluğuna ve olguların %40'ının yüksek enerjili travmalar sonrası oluşmasına bağlandı. Kapalı kırıklar ile açık kırıkların kaynama sürelerinin farklılık gösterdiği gözlendi ve kaynama süreleri açısından Fisher'in Kesin Testi ve Mann-Whitney Testi'ne göre istatistiksel analizi yapıldığında açık kırıklarda kaynama süreleri anlamlı bir şekilde uzun bulundu. Aşamalı tespit yaptığımız hasta grubunda yumuşak doku komplikasyonlarının diğer gruba göre oransal olarak daha az geliştiği görüldü. Yapılan istatistiksel analizde aşamalı tespit uygulananlarla direk tespit uygulanan hastalar arasında gelişen yumuşak doku komplikasyonları karşılaştırıldığında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuç hasta sayısı yetersizliğine ve komplikasyon gelişen hastaların %80'inin açık kırığı olmasına bağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study our aim was to evaluate medium term results of tibial pilon fractures clinically that treated with open reduction and internal fixation. Between 2002 and 2012, 20 patients who had tibial pilon fractures that were operated in Akdeniz University, Faculty of Medical, Department of Orthopedics and Traumatology were included in this study. 11 (55%) of the cases were men and 9 (45%) women. Mean age was 48 (18-85) years. Mean follow up period was 31 (20-48) months. Nine (45%) of the cases were open fractures (Gustillo-Anderson; 2 type I, 4 type II, 2 type IIIa, 1 type IIIc). There were 9 (45%) type I, 9 (45%) type II, 2 type III according to Rüedi Allgöwer classifications respectively. The patients were being eveluated via WEBER and AOFAS criterias in this study. But, the treatment results of the study was decreased in accordance with the literature. Because there were many old patients, open fractures and high energy trauma in our study. The patients, who had an existing open fractures, bone healing took more time than the other fractures and analysis of the study, there were seen a meaningful correlation. The patients group that we introduced gradual fixation developed less soft tissue complications compared to the other group. According to the statistical analysis; there was no significant difference between direct fixation and gradual fixation groups regarding soft tissue complications. This outcome can be explained by small sample size and also the 80% presence open fracture in patients developed complications.