Lateral epikondilit tedavisinde ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) etkinliği: Plasebo kontrollü, çift kör, randomize çalışma
Treatment of lateral epicondylitis with ESWT: A sham-controlled, double blinded, randomised study
- Tez No: 433219
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GİLGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, lateral epikondilitin (LE) tedavisinde Ekstra-Korporeal Şok Dalga Tedavisi (ESWT) uygulamasının etkinliğini araştırmak amacıyla randomize, prospektif, kontrollü ve çift kör olarak yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na Mart 2015 - Temmuz 2015 tarihleri arasında başvuran LE tanısı alan 47 hasta çalışmaya alındı. 35'i kadın, 12'si erkek toplam 47 hastanın yaş ortalaması 45.94±10.46 olarak bulundu. Hastalar ESWT (n=22) ve sham (n=25) grubu olmak üzere 2 gruba randomize edildi. Hastalara 3 hafta boyunca haftada 1 gün olmak üzere 3 seans ESWT ve sham ESWT tedavisi uygulandı. Hastalar başlangıçta, tedavi sonrasında 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda Hasta Bazlı Lateral Epikondilit Değerlendirme Testi (PRTEE), Vizüel Analog Skala (VAS) ile ölçülen ağrı parametresi, lateral epikondil üzerinde palpasyonla ağrı, dirençli elbilek ekstansiyonu ile ağrı, dirençli önkol supinasyonu ile ağrı ve tedaviye yanıt ile değerlendirildi. Tedavi sonrasında yapılan değerlendirmede ESWT grubunda başlangıca göre tüm parametrelerde anlamlı düzelme görüldü. Sham grubunda ise tedavi sonrası 1. haftada anlamlı düzelme görülürken, 1. ve 3. ayda anlamlı düzelme görülmedi. ESWT ve sham grupları karşılaştırıldığında 1. hafta ve 1. ayda anlamlı farklılık görüldü. 3. ay yapılan değerlendirmelerde de tüm parametrelerde anlamlı iyileşmelerin sürdüğü gözlendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda lateral epikondil üzerinde palpasyonla ağrı, dirençli el-bilek ekstansiyonu ile ağrı, dirençli önkol supinasyonu ile ağrı, PRTEE, VAS parametrelerinde ESWT grubu lehine anlamlı düzelmeler görüldü. Sonuç olarak LE'li hastalarda ESWT sham gruba göre üstünlük sağlanmıştır. Nisbeten yan etkisiz bir tedavi olan ESWT, LE'in uzun dönem tedavi seçenekleri arasında yer bulabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficiency of extracorporeal shockwave therapy (ESWT) in the treatment of lateral epicondylitis (LE) as randomized, prospective, controlled and double blind. 47 patients (35 women, 12 men) with lateral epicondylitis who were admitted to the Akdeniz University Hospital Department of Physical Medicine and Rehabilitation between March 2015 and July 2015 were included in the study. The mean age of patients was 45.94±10.46 years. Patients were randomized into two groups: active ESWT (n=22) and sham ESWT (n=25). Patients were randomly allocated to receive 1 session per week for 3 weeks of either sham or active ESWT. Patients were evaluated before the treatment, and at the end of the first week, first month and third month after the last treatment session with Patient-rated Tennis Elbow Evaluation Questionnaire (PRTEE), Visual Analogue Scale (VAS) for pain assessment and physical examination of lateral epicondyle of the elbow with special clinical tests. At the end of the treatment, significant improvement was observed in ESWT group compared with sham group pretreatment values. At the first week after the therapy significant improvement was observed in sham group but at the first and third month after the therapy no significant difference was found. In comparison of ESWT and sham over 3 months after the treatment, significant improvements were observed in active treatment group in Patient-rated Tennis Elbow Evaluation Questionnaire (PRTEE), Visual Analogue Scale (VAS) and physical examination significant benefit was observed in ESWT group. In conclusion, there was a significant decrease in pain and a significant improvement in function following ESWT in our study. Although there was a reduction in pain and improvement in function with sham treatment as well, this difference was not as significant as in active group.