18 yaş üstü erişkinlerin, erişkin aşıları konusundaki bilgi, tutum ve görüşleri ile aşı yaptırma oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes about adult vaccines, and the vaccination rate in adults over the age of 18
  1. Tez No: 433231
  2. Yazar: BEKİR URAĞAN İNELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim dalına ait iki polikliniğe 3 aylık dönemde herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü erişkinlerin, erişkin aşıları hakkında bilgi düzeylerinin, erişkin aşılarını yaptırma oranlarının ve erişkin aşıları hakkında tutumlarının belirlenmesi, erişkin aşıları konusunda bilgilenme isteği olup olmadığı ve bunun hangi yolla olmasını istedikleri konularında bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan çalışmamızda, 25 soruluk bir anket yoluyla yüz yüze görüşerek yapılmıştır. Veriler, SPSS ver. 22.0'ı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is contain over 18 years adult people who applicant quarterly for any reason to two clinics of family medicine departments of Faculty of Medicine of Akdeniz University, information level of adult vaccines, determination of ratio of adult vaccines and their attitudes and whether their request to have knowledge about adult vaccines and how to be carried out their wishes are. Methods: Our descriptive and cross-sectional design study is carried out by discussing face to face to demographic profile of the participants with 25 items questionnaire. The level of knowledge about adult vaccines, attitudes towards vaccination were evaluated. Provide data were analyzed by using SPSS 22.0. In comparison, Chi-square, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation analysis were used. p < 0.05 was considered significant. Results: 445 people participated in our study. 62.7% of respondents 27-49 years age group and the majority (71.5%) were female, 45.8% had a university education, 35.7% of was health-worker, had a medium income level 62.1% and 86.1% were residing in the city center, 28.3% had a chronic disease. Most knowledgeable owned adulthood vaccines, influenza (65.4%), hepatitis B (56.0%) and tetanus (54.2%). However, the most applied adulthood vaccinations, tetanus (52.3%) , influenza (31.5%) and hepatitis B (30.3%). Adult vaccination was the lack of information on the front of the biggest obstacles to taking (34.4%).