Bireylerin erişkin bağışıklama konusundaki bilgi, tutum ve davranışları üzerine sağlık okuryazarlığı düzeyinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of HEALTH literacy level on individuals' knowledge, attitudes and behaviors on adult immunication
- Tez No: 769923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmada, Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş ve üstü kişilerin erişkin bağışıklama hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları üzerine sağlık okuryazarlığı düzeyinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel, analitik, kesitsel olarak tasarlanan çalışma, bireylerin sosyodemografik özelliklerini, erişkin bağışıklama hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyen 28 soru ve 32 maddelik Türkiye Sağlık Okuryazarlığı (TSOY-32) Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 25,0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effect of health literacy level on the knowledge, attitudes, and behaviours of people aged 18 and over who applied to the Education Family Health Center for any reason. Materials and Methods: The study, which was designed as a observational, analytical, cross-sectional study, was conducted through face-to-face interviews using the Turkish Health Literacy (TSOY-32) Scale with 28 questions and 32 items that determine the sociodemographic characteristics of individuals, their knowledge, attitudes, and behaviour about adult immunization. Statistical analyses were performed with the help of SPSS version 25,0 program.